SANATTANTİYATROTİYATRO OYUNLARI

Melih Çardak’tan ‘Aşk; Tanrının En Tehlikeli Mucizesi’

Oyuncu Melih Çardak 43 yıllık sanat yaşamını “Aşk; Tanrının En Tehlikeli Mucizesi” adlı oyunla taçlandırıyor.

Oyun, Melih Çardak tarafından derlenerek yazılmış ve Ersin Ökten tarafından yönetiliyor. Oyunun dansları gene eski bir dansçı ve koreograf olan Melih Çardak tarafından hazırlandı.

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz? Bugünlere nasıl geldiniz?

Ben bu konudaki eğitimimi ve yüksek lisansımı ünlü Şan müzikholünde birbirinden değerli hocalarımdan usta-çırak ilişkisi içinde aldım. Ustalarım arasında kimler yok ki Altan Erbulak, Erol Günaydın, Adile Naşit, Turgut Boralı, Suna Pekuysal, Asuman Arsan, Haldun Dormen, Şener Şen, Metin Akpınar, Zeki Alasya gibi çok değerli sanatçılardı. Kaybettiklerimizi rahmet, saygı ve özlemle anıyor, yaşayanlara da uzun ömürler diliyorum. Bu okuldan mezun olan dönem arkadaşlarım ise; Yonca Evcimik, Çiğdem Tunç, Yaprak Özdemiroğlu, Burçin Orhon gibi hepimizin sevdiği sanatçı arkadaşlarımdır.

Neden konunuz Aşk?

Maalesef her şeyin olduğu gibi “Aşk” kavramının da içini boşalttık. Günümüzde birçok insan televizyonlardaki evlilik programlarında ya da TV dizilerinde gördüğümüz sanal aşklarla bize öğretilen sahte bir aşk yaşıyor. Hani ilk görüşte âşık olunan kızlar vardır TV de gördüğümüzde durup baktığımız, reklam ve dizilerde rol alan, taktığı mücevhere değer katan kızlar. İşte ben unuttuğumuz bu duyguyu hatırlatmak istedim seyircilerime.

Peki neden Aşk Tanrının en tehlikeli mucizesi?

Maalesef bunu burada açıklayamam ama oyunuma gelenlere bunun cevabını veriyorum zaten. Biraz önce de bahsettiğim gibi ben oyunumda bize sonradan öğretilen ve illa evlilikle taçlandırılmış aşktan bahsetmiyorum. Benim anlattığım tabiata ait olan aşk. Saf, lekesiz, masum olan aşk.

 Siz ne düşünüyorsunuz aşkla ilgili?

Valla bizim gençlik dönemlerimizde “aşk” yasaktı, konuşulmazdı. Seks yokmuş gibi davranmaya alışmıştık. TRT ekranlarında gösterilmek üzere makaslanmış bir film gibiydi aşk dünyamız. Aşk romanlarıyla ünlü bir yazara sormuşlar “ nasıl bu kadar güzel aşkı anlatabiliyorsunuz, herhalde çok büyük aşklar yaşamışsınızdır” diye; yazar cevap vermiş “yaşayamadıklarım aşkları anlatıyorum”
İşte ben de burada her birimizin yaşadığı aşklarını bu yaşanmamışlıkların anlatımıyla buluşturuyorum. Sanıyorum her izleyici kendisi için bir “sır” olan aşkın gizli cevaplarını bu oyunda bulacaklardır.

Belli olan oyun tarihleriniz var mı?

6 Şubatta Ümraniye’de İstanbul Büyükşehir Belediyemizin davetlisi olarak oynayacağım. Daha sonra 2 Martta Akatlar Kültür Merkezi ve 20 Mart tarihinde Caddebostan Kültür Merkezinde oynadıktan sonra  İzmir, Ankara turnelerim olacak.

Haber: Nasuh Bektaş  

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı