ETKİNLİKLERSERGİ

Merve Çanakçı, ‘Buluta Yüklenmiş Megabaytlar’ İle .artSümer’de

.artSümer, Merve Çanakçı’nın ‘Buluta Yüklenmiş Megabaytlar’ başlıklı kişisel sergisine 16 Aralık 2023 – 27 Ocak 2024 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

Buluta Yüklenmiş Megabaytlar, Çanakçı‘nın 2000’lerin başına tarihlenen güncel olanı geçmişle sarmalayan sanat üretiminin yoğun bir özeti niteliğindedir: Sanatçı dokunduğu, işittiği, kokladığı, tattığı ve gördüğü şeylerin hepsini yıllara teyellenmiş bir şekilde bu sergisinde harmanlamıştır. Öteden beri kullandığı hatalı basılmış kumaşlar üzerine farklı teknikler resim, desen, fotoğraf, ses yerleştirmesi gibi medyumlarla birleşerek Çanakçı’nın duygusal coğrafyasını oluşturur ve izleyiciyi hem şimdiye hem de düne ait fragmanların iç içe geçtiği etkileyici bir anlatının içine çeker. Sanatçı bu girift anlatı biçimini “(…) onları başka bir dünyaya ait, dağılmış mekân parçaları olarak görüyorum.” sözleriyle tasavvur eder.

Sergi adını İtalyan yazar Domenico Starnone‘nin “Bağlar” adlı romanında geçen “(…) buluta yüklenmiş megabaytlar mıyım? cümlesinden alır. Bu terim genellikle internet üzerinden verileri bir bulut depolama hizmetine aktarmayı ifade eder ve “Megabayt” ölçü birimi ile görüntü/ses/yazı gibi çeşitli dosyaları tanımlar. Algı yoluyla biriktirilenler bir taraftan zihinsel olarak depolanırken aynı zamanda dijital olarak uzayda bir yerde saklanır. İfade bu bağlamda Çanakçı’nın uzun bir süredir biriktirme, saklama ve bulma üzerine kurduğu külliyatıyla bir çeşit bağlantısallık gösterir. Eski albümlerin yerine “bulutlar”, geçmişle şimdi arasındaki hatırlamanın kodlarla ifade edilen biçimini oluşturur.

Sergide yer alan çalışmalar isimleri ve gösterdikleriyle yas, hafıza ve doğum kavramları arasında bir döngü oluşturur. Kağıt üzerine çizim ve fotoğraflarla elde edilen on iki adet kolaj çalışmanın ve nakışlı antik mutfak örtüleriyle tasarlanmış Keder‘in eklemlenmesiyle oluşan Yeni Dünya Bahçesi serisi, dijital bellekleri analog fotoğraflar ve çizimlerle foto kolaj ve desenler eşliğinde yeni bir görsel dünya yaratır. Farklılığın hatalı oluşun görülmesine dair hem kişisel hem de kişisel olmayan aktivist bir anlatı sunar. Buluntu kumaşlar üzerine akrilik ve yağlıboya tekniğindeki sergideki diğer çalışmalarda ise öznel olanın kaydı, izleyicinin hafızasıyla temas etmenin kapılarını aralar. Organik ve inorganik olanın birlikteliği izleyiciyi muğlak ve bir o kadar tanıdık hikayelere yolculuk etmeye davet eder.

Açılış
16 Aralık Cumartesi
16.00-20.00

artSümer
İstiklal Mah. Piyalepaşa Bulvarı, Baruthane Deresi Sok. No: 32/A
Beyoğlu-İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Merve Çanakçı Kimdir?(1982 Ordu, Türkiye)

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Borusan Kültür Merkezi Baskı Atölyesi’nde çalışmalara katıldı.
Seçilmiş kişisel ve karma sergileri arasında; “Beyin Sisi”, .artSümer, İstanbul, (2022); “Love Songs”, Hopscotch Reading Room, Berlin, (2022); “Yeni Dünya Bahçesi : Ben Neyim?”, 48 Stunden Neukölln Festival, Kammer, Berlin, (2022); “Eşik” (solo), .artSümer, İstanbul, (2020); “Bank/Blank”, Alte Sparkasse, Berlin (2018); “Bize Ait Bir Oda”, Ark Kültür, İstanbul (2017); “Stay With Me”, Salon für Kunstbuch at the 21er Haus – Museum of Contemporary Art, Viyana, (2016); “Stay With Me”, WOW Venue beim Kunstraum MOM, Hamburg, (2016); “Stay With Me”, DE KIJKDOOS, Amsterdam, (2016); “Stay With Me”, Weserburg-Museum für Moderne Kunst, Bremen, (2015); “Kağıt Kesiği” (solo), .artSümer, İstanbul, (2015); “Stay With Me”, Depo, İstanbul, (2015); “Stay With Me”, Apartment Project, Berlin, (2014); “O Hal” (solo), .artSümer, İstanbul, (2012); “Sıfır Noktası” (solo), .artSümer, İstanbul, (2011); “Destroy Istanbul”, Galerie Neurotitan, Berlin, (2011); “Kırılıp Dağılmaya Değil, Kırılıp Açılmaya” (solo), .artSümer, İstanbul, (2010) ve “A Dream… But Not Yours”, National Museum of Women in Arts, Washington D.C., (2010) bulunur.
Çanakçı’nın gerçekleştiği performanslar arasında; “Dontwallowtheblachole”, Suriye Pasajı Istanbul, (2009) ve “Blead-Leg”, Galata Perform, Istanbul, (2008) bulunur.

Unutkanlığı Tetikleyen 8 Neden

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu