RESİMSANATTAN

Michelangelo’nun “Adem’in Yaratılışı” Tablosu Sudan’da Tartışma Yarattı

Sudan Eğitim Bakanı Muhammed el Emin el Tum, ders kitaplarında yer alan Michalengelo’nun Adem’in Yaratılışı tablosunun sanatsal bir çalışma olduğunu, dini metinlerle alakası olmadığını vurguladı.

Sudan’da Rönesans ressamı Michelangelo’nun çizdiği “Adem’in Yaratılışı” tablosunun altıncı sınıf tarih kitabında kullanılması ülkede tartışmalara neden oldu. Ülkedeki din adamlarının tabloya karşı çıkmasına rağmen Eğitim Bakanlığı “Geri adım atmaya niyetimiz yok” dedi.

Hükümete bağlı olan İslami Fıkıh Meclisi, ‘İlah-i zata hakaret ettiği’ gerekçesiyle bu tablonun müfredatta ders olarak verilmesinin günah olduğu fetvası vermişti.

‘Dini metinlerle alakası yok’

Ancak konuya ilişkin BBC Arapça‘ya açıklama yapan Sudan Eğitim Bakanı Muhammed el Emin el Tum, yükselen seslere rağmen müfredattan vazgeçme gibi bir niyetleri olmadıklarını ifade etti. El Tum, müfredat Müdürü Ömer el Karray’i görevden alma niyetinde olmadığını da kaydetti.

Tum, tarih dersinin yeninden gözden geçirilmesi için bir komisyonun kurulmasına karar verdiğini, ancak bu kararın dersin içeriğiyle ilgili olduğunu, Michelangelo’nun tablosuyla alakası olmadığını ifade etti. Tablonun sanatsal bir çalışma olduğunu, dini metinlerle alakası da olmadığını vurgulayan bakan, eleştiride bulunanlara hakaret etmeden rasyonel bir şekilde diyalog çağrısında bulundu.

Tartışmalar, Ömer el-Beşir yönetiminin eğitim politikaları kapsamındaki müfredat değişiklik kararına dayanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu