Genel

Mickey, Doğum Gününü Türkiye’de De Renkli Aktivitelerle Kutluyor

Geçmişten bugüne, eğlenceli, iyimser ve dost canlısı tavırlarıyla tüm dünyada 7’den 70’e tüm hayranlarının kalbinde yer edinen, dünyanın en çok tanınan ve sevilen popüler kültür ikonu haline gelen Mickey, doğum gününü Türkiye’de de renkli aktivitelerle kutluyor.

18 Kasım 1928’de senkronize edilmiş ilk sesli animasyon filmi “Steamboat Willie” ile ilk kez beyazperdede seyirciyle buluşan Walt Disney’in en ünlü karakter tasarımı Mickey, bu yıl da renkli aktivitelerle yeni yaşını kutlamaya hazırlanıyor.

Instagram’da Mickey çizim yarışması

Kutlamalar Disney Channel Türkiye Instagram (@disneychanneltr) sayfasında gerçekleştirilen Mickey çizim yarışması ile başladı. 17 Kasım saat 23.59’a kadar sürecek yarışma kapsamında, #sihirliyetenekler ve #iyikidoğdunmickey etiketleri ile yapılan paylaşımlar sonrasındaki elemelerde kazanan çizimler 18 Kasım’da Disney Channel ekranlarından ilan edilecek. Ekranlarda çıkma şansı yakalayamayan çizimlerin sahiplerine de doğum gününe özel hazırlanmış hediyeler gönderilecek. Çizim yarışmasına katılmak için tek yapmanız gereken @disneychanneltr sayfasını ziyaret etmek!

Sosyal medya üzerinden gerçekleşecek kutlama aktiviteleri arasında bir de bilgi yarışması yer alıyor. Disney Channel Türkiye Instagram (@disneychanneltr) ve Facebook sayfaları ile Disney Türkiye Facebook) ve Disney Studios Türkiye Instagram (@disneystudiosturkiye) sayfalarından doğum gününe özel düzenlenecek renkli bir bilgi yarışması ile hayranlarının Mickey’i ne kadar iyi tanındığı test edilecek.

Ekranlarda doğum günü kutlamaları

Kutlamaların ana mecrası Disney Channel’da, 18 Kasım’da izleyenleri gün boyu birbirinden eğlenceli Mickey içeriklerinden oluşan “İyi Ki Doğdun Mickey” temalı özel bir yayın akışı bekliyor. Ayrıca hafta boyu FOX ekranlarında süregelen paylaşımlarla her yaştan hayranı, Mickey’nin doğum günü kutlamalarına ortak ediliyor.

Tatlısız kutlama olmaz diyenleri de unutmadık elbette! Mickey hayranlarına ilham verecek özel tarifler, 24Kitchen Türkiye Instagram (@24kitchentr) hesabında meraklılarının beğenisine sunulacak. Nat Geo Türkiye Instagram (@natgeotvturkiye) hesabından ise doğum günü şerefine eğlenceli post ve story paylaşımları ile Mickey’nin doğal hayattaki dostlarına da kutlamaların bir parçası olma fırsatı sunulacak.

Perakende kanadında Mickey’nin birbirinden eğlenceli ürün ve koleksiyonların da yer aldığı e-ticaret platformu HepsiBurada doğum gününü şerefine Mickey’i 18 Kasım’da ana sayfasına taşıyacak.

Disney’in Türkiye’yi konu alan ilk çizgi filmi: “Mickey İstanbul’da”

Türkiye’deki yolculuğuna 1930’lu yıllarda “Miki Maus” adlı çizgi romanlarla başlayan Mickey, o tarihten günümüze birbirinden renkli hikâye kitapları, bilmece-bulmacalar, yapboz setleri; Disney Channel ve Disney Junior’un yanı sıra ulusal kanallarda yayınlanan eğlenceli televizyon içerikleri; farklı kategoride ve perakende noktalarında satışları bulunan lisanslı ürünleri ve topluma değer katan sosyal sorumluluk projeleri başta olmak üzere pek çok temas noktası üzerinden Türkiye’deki hayranlarıyla buluşmaya devam ediyor. Disney Channel’ın sevilen içeriklerinden Mickey Kısaları‘nın İstanbul’a özel bölümü “Mickey İstanbul’da” 2016 yılı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları kapsamında Disney Channel’da yayınlanarak çocuklara armağan edildi. İstanbul’un tarihi sembollerinden Kapalı Çarşı’da, Mickey ve arkadaşlarının eğlenceli maceralarını konu alan bu bölüm, Disney’in Türkiye’yi konu alan ilk çizgi filmi olması açısından büyük önem taşıyor.

Mickey Hakkında Bilgiler:

  • Mickey‘nin ilk gösterimi olan “Plane Crazy”, 15 Mayıs 1928’de, sessiz film olarak yayınlanmıştır.
  • 1928 yılında yayınlanan ve Mickey‘nin başrolde olduğu “Steamboat Willie”, ilk ses efekti kullanılan çizgi film olarak animasyon tarihine geçmiştir.
  • Mickey “The Karnival Kid” (1929) filmine kadar sadece ıslık çalıyordu. Bu filmde ise ilk defa konuştu ve ilk sözleri “Hot Dogs!” oldu.
  • Mickey 1946 yılına kadar Walt Disney tarafından seslendirildi.
  • Mickey, Hollywood’un ünlü bulvarında kendi yıldızını alan ilk çizgi film karakteridir.
  • Mickey‘nin ilk uzun metrajlı filmi “Fantasia”dır.
  • Mickey, kısa filmleri ile 9 kere Oscar Ödülü’ne aday olmuştur.
  • Mickey‘nin kulakları, TIME dergisi tarafından 20 ve 21’inci yüzyılın en büyük kültürel simgelerinden biri olarak belirlenmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu