Genel

Nâzım 120 Yaşında

Dünyaca ünlü şairimiz Nâzım Hikmet Ran doğumunun 120. yılında çeşitli etkinliklerle, ülke genelinde anılıyor.  

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda dünyaca ünlü Şair için görkemli bir anma programı düzenlendi.

Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı tarafından düzenlenen anma gecesinde, Nebil Özgentürk’ün hazırladığı “Nâzım 120 Yaşında” Belgeselinin ilk gösterimi yapıldı.

Anma gecesinde üst düzeyde katılım oldu. İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Zeynep Altıok, Hilmi Yarayıcı, Sezgin Tanrıkulu, İsmail Saymaz, Nebil Özgentürk, Yaşar Kemal’in eşi Ayşe Semiha Baban, Murat Cem Orhan, Serhan Asker, Dr. Şengül Altan Arslan, Erkan Özerman, Nazım Hikmet’in yeğeni Nazım Yaltırım ve Moris Gabbay katılanlar arasındaydı.

Anma gecesinin sunumunu Metin Uca yaptı. Anma gecesi açılış konuşmaları ile başladı. Tarık Akan, Rutkay Aziz, Aziz Nesin, Uğur Mumcu siyasiler, yazar ve düşün inşaların Nâzım Hikmet hakkında düşündüklerini aktardıkları “Ne Dediler?” belgesel gösterimi yapıldı.

Nebil Özgentürk’ün hazırladığı “Nâzım 120 Yaşında” belgeselinin ilk gösterimi yapıldı. Belgeselde Nâzım’ı oyuncu Şahin Sancak canlandırdı. Şairin hayatının anlatıldığı belgesel, Şairin dünyada yarattığı etkiyi ortaya koyarken, özellikle böylesine büyük şaire yapılan haksızlığı bütün gerçekliğiyle ortaya koyuyor.

Nâzım 120 Yaşında

Belgesel sonrası katılıcıların konuşmaları ile devam edildi. İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı adına Kıymet Coşkun konuşmalar yaptı. Belgesele emeği geçenler seyirci tarafından alkışlandı.

Anma gecesi, Ferhat Livaneli orkestrası ve Serenad Bağcan’ın seslendirdiği Nazım Hikmet şarkıları ile son buldu.

Bu hafta boyunca İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere ülkenin birçok şehrinde Nâzım Hikmet Ran’ın 120. Yaşı için etkinlikle yapılacak.

Haber-Fotoğraf: Nasuh Bektaş  

Nâzım 120 Yaşında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu