KÖŞE YAZILARIYeşer Yelmez

‘Seçici İletken’ Sergisi Üzerine – Yeşer Yelmez yazdı…

Contemporary Istanbul Vakfı’nın bünyesinde gerçekleşen, yeni medya sanatının özel bir örneği  “Seçici İletken” sergisi 12 Ocak’ta Fişekhane Cocoon ve Hamam sergi alanlarında sanatseverlerle buluştu.

Sinan Eren Erk küratörlüğünde ve Arda Yalkın’ın yaratıcı direktörlüğünde gerçekleşen sergi; Yeni medya sanatının dijital devrim sonucu, insanın bedensel, ruhsal olarak teknolojiye adapte olma, değişme ve neslini devam ettirebilmek için evrimleşip, seçim yaparak kendi ürettiği teknoloji ile bağının çok katmanlı ilişkisini kavramsal bir boyutta ve dijital bir dille anlatıyor.

'Seçici İletken' Sergisi Üzerine - Yeşer Yelmez yazdı...

Küratör Sinan Eren Erk, “Seçice İletken” sergisini, yeni medya sanatı, NFT ve metaverse üzerine olan düşüncelerini şu şekilde ifade etti;
“Yeni medya sanatseverler için aslında çok yeni bir alan olmasına karşın aslında sanatçılar için üzerinde çok çalışılan bir alan. Yeni medya sanatında Türkiye dünya standartlarında ve Türkiye’den çıkan sanatçılar da teknik bilgi bakımından çok güçlü, kavramsal olarak da çok daha iyiye gidiyor. Ancak izleyici bakımından alışılmış konvensiyonel sanat eserlerine biraz daha yatkınız. Dijital ortamın verdiği teknik altyapı genişlediği sürece bunun ne kadar önemli ve ne kadar geniş bir mecra olduğunu gözlemleyeceğiz. Sergimiz vasıtası ile dijitalde yaşanılan bu geniş mecranın değişim, dönüşüm ve insan yaşamına yansıyan hikayesini yeni medya sanatı ile anlatmaya çalıştık. NFT bir sanat Mecrası olarak lanse edilse de doğru olan şey bu değil bu bir sertifikasyon programı, fakat yeni medya eserlerinin NFT’ye dönüştürülmesi konvensiyonel eserlerden daha kolay gerçekleşiyor. Metaverse tarafının ise; şu an için biraz abartıldığını düşünüyorum ama gelecekte uygun bir alt yapı sağlandığında çok daha mantıklı bir yere gidecektir.”

“Seçici İletken” sergisinde yurtiçinden ve yurtdışından on üç sanatçının dijital eserlerinden özel seçkiler yer alıyor. Teknolojinin gelişmesi sonucu mimari yapılara olan etkisi, insan bedenine yansıyan değişimleri, gözle göremediğimiz frekansların üzerimizdeki etkilerini gözlemleyeceğimiz özel bir alan yaratıyor.

12 Ocak / 12 Mart 2023 tarihleri arasında Fişekhane Cocoon ve Hamam sergi alanlarında ziyaret edebilirsiniz.

Yeşer Yelmez
Sanat Yönetmeni

Şiddet Ve Korku Temalı Diziler Psikolojimizi Nasıl Etkiliyor?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu