ETKİNLİKLER

Olcayart Resim Sergisi – Adnan Çoker “Otoportreler”

Türk resminin duayen sanatçısı Adnan Çoker, 90. yaşgününü Olcayart’ta sanatseverlerle buluşacak olan, “Otoportreler” adlı sergisiyle kutluyor.

20 Ekim 2017 Cuma günü açılışı yapılacak olan sergide, sanatçının farklı dönemlerini yansıtan 12 eseri yer alıyor. “Otoportreler”, 20 Ekim – 20 Kasım 2017 tarihleri arasında, bir ay boyunca sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Olcayart
Cemil Topuzlu Cad 90/B Caddebostan – İstanbul


Adnan Çoker Kimdir?

20 Ekim 1927’de İstanbul Süleymaniye’de doğdu. 1944-51 yılları arasında Güzel Sanatlar Akademisi Zeki Kocamemi Atölyesi’nde çalıştı. Akademi’nin Yüksek Resim Bölümü’nü bitirdi. 1955 yılında Avrupa Konkuru’nu kazanarak Paris’e gitti.

Andre Lhote, Henri Goetz, Hayter ve Emilio Vedova ile çalıştı. 1960 yılında asistan olarak girdiği Güzel Sanatlar Akademisi’nden profesör olarak emekli oldu. 26 kişisel sergi açan sanatçı birçok grup sergisine de katıldı.

Yapıtları düşünce ve eylem olarak etkin bir uç oluşturan Çoker’in sanat yaşantısı çağı ve kendi ulusal kültürü ile bütünleşir. Adnan Çoker’in siyah resimler dizisine hacim (espas) anlayışının katılması aza indirgenmiş renk değerlerini karşıt anlamda etkilemez. Resmin her iki yarısında tekrarlanan simetrik biçimler küçük kırık parçalar olarak birbirine dönen, siyah karanlığa karşın düz yüzeylerdeki simetrik biçimlerin bir renk espası düşüncesinin oluşumunu doğrular.

Başa dön tuşu