ETKİNLİKLER

PART Gallery Resim Sergisi – Pınar Kanber ‘Mukarnas’

PART Gallery, kurucusu ve küratörü olan Pınar Kanber‟in Mukarnas isimli sergisini, 1 yıl aradan sonra sanatseverlerle buluşturuyor.

Selçuklu mimarisinde bir bezeme çeşidi olan, evrensel barışı ve dengeyi sembolize eden MUKARNAS ile sanatçı, günümüzün kaotik ortamına gönderme yapıyor.

Kervansarayların ilgi bekleyen, hüzünlü çığlıklarını uzun soluklu bir araştırma neticesinde tuvaline yansıttığını dile getiren Ressam Pınar Kanber, “Gezdiğim tüm kervansaraylar ayrı bir ruha sahip. Ve gönüllülük esasına dayalı bir işleyişe sahip oldukları için özellikle günümüz dünyası için büyük bir önem ve örnek teşkil ediyor. Barışa en fazla ihtiyaç duyduğumuz bir zamanda bu yapıları evrensel barış ile bağdaştırmak istedim ve adını MUKARNAS koydum. MUKARNAS, Selçuklu Mimarisi‟nde bir bezeme çeşidi. İslam bezeme anlayışında mistik anlam, geometrik biçimler ve düzenlemelerin kurgusunda gizlenmiştir. Evrensel birlik ve denge düşüncesi çokgen ve çok köşeli yıldızlarla somutlaştırılmıştır. Amacım, eserlerimle şuan en çok ihtiyaç duyduğumuz evrensel barışa dikkat çekmek, farkındalığımızı artırmak” dedi.

Pınar Kanber‟in ‘Mukarnas’ sergisi, 9 Aralık 2017 – 13 Ocak 2018 tarihleri arasında Dedeman İstanbul Otel‘de yer alan PART Gallery‘de izlenebilir.

Açılış: 9 Aralık 2017 Cumartesi Saat : 16:00

Dedeman İstanbul Otel – PART Gallery
Yıldız Posta Cad. No:50 Gayrettepe-İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Başa dön tuşu