Genel

PATHOS No.10 Okurlarıyla Buluşuyor

2019 yılının Ocak ayından bu yana 1984 Yayınevi tarafından yayımlanan edebiyat, sanat ve felsefe dergisi PATHOS dördüncü yayın yılına onuncu sayısıyla merhaba dedi.
Editörlüğünü
Demir Büyüközkan’ın, sanat yönetmenliğini Ekin Urcan’ın yürüttüğü dergi, her zaman olduğu gibi zengin içeriği, dikkat çeken tasarımı ve nitelikli yazarlarıyla arşivlik, özgün bir yayın olma özelliğini koruyor.

Geçtiğimiz günlerde raflardaki yerini alan PATHOS No.10 Özlem Kalkan Erenus’un Alman Ekspresyonizminin öncü ismi Ernst Ludwig Kirchner’in “Sokak Sahneleri” serisini inceleyen yazısıyla başlıyor.

Türkiye’nin en üretken felsefecileri arasında gösterilen Özgür Taburoğlu’nun “John Locke: Duyulur Dünyanın Önceliği” denemesi, yazarın “Duygu Haritaları” adını verdiği yazı dizisinin üçüncü bölümü olarak karşımıza çıkıyor.

Derginin demirbaş yazı kadrosunun en kıdemli isimlerinden Mehmet Ergüven’in bu sayıdaki denemesi Şeker Ahmet Paşa üzerine ve ilgi uyandıracağa benziyor.

Pathos son sayısında, Türkiye’de sıklıkla karşılaşılmayan iki şiir dosyasına yer veriyor: İlki Orhan Tekelioğlu’nun Norveççe aslından çevirisi ve açıklamalarıyla Olav H. Hauge dosyası, diğeriyse Boğaziçi Üniversitesi Çeviribilim Bölümünün Büyükada’da düzenlediği “Island in Translation/Çeviride Ada” adlı çeviri atölyesinin ürünlerinden oluşan bir seçki… Olav H. Hauge dosyası, ilk kez yayınlanan şiirleriyle övgüyü hak ediyor.

Şiir dosyalarını, derginin usta kalemleri, Hikmet Temel Akarsu (Elveda Venedik) ve Taner Ay’ın (İffet) öyküleri izlerken, Pathos’ta ilk kez yer alan klasik müzik dergisi Opus’un genel yayın yönetmeni, yazar ve eleştirmen Kemal Küçük’ün “Yükselen Şehir” başlıklı anlatısı dikkat çekiyor.

Daha önce tiyatro yazılarına, tiyatro dünyasının deneyimli isimleriyle yapılmış söyleşilere yer veren Pathos, ilk kez bir oyun metnine sayfalarında yer veriyor. Usta oyun yazarı Bilgesu Erenus’un fuaye oyunu olarak tasarladığı, 2017 yılında Amsterdam’da dünya prömiyeri yapan tek perdelik eseri “Themis ile Lombroso” günümüz Türkiye’sinde kangrene dönüşen adalet sorunsalını çarpıcı diyaloglarla yansıtırken, sürpriz finaliyle ilgi uyandırıyor.

PATHOS No.10 Okurlarıyla Buluşuyor

 İçindekiler

SANAT
ERNST LUDWIG KIRCHNER – ÖZLEM KALKAN ERENUS

FELSEFE
JOHN LOCKE: DUYULUR DÜNYANIN ÖNCELİĞİ –
ÖZGÜR TABUROĞLU

DENEME
GİZEMLİ KAVUN – MEHMET ERGÜVEN

ŞİİR
OLAV H. HAUGE – ORHAN TEKELİOĞLU
ÇEVİRİDE ADA – ADA ŞİİRLERİ ÇEVİRİ SEÇKİSİ

ÖYKÜ
ELVEDA VENEDİK – HİKMET TEMEL AKARSU
YÜKSELEN ŞEHİR – KEMAL KÜÇÜK
İFFET – TANER AY

TİYATRO
THEMİS İLE LOMBROSO
(FUAYE OYUNU)
BİLGESU ERENUS

Tür:                       Ortak kitap, Dergi
Kategoriler:       Edebiyat, sanat, felsefe
Editör:                  Demir Büyüközkan
Sanat Yön.:         Ekin Urcan
Yayın Tarihi:     Şubat 2022
Format:               Karton kapak
Sayfa Sayısı:       160
Ebatlar:               16,5 x 24 cm
ISSN:                     2687-5217
Barkod:               9772687521758
Fiyatı:                   50 lira

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu