SANATTANTİYATRO

Ruhları Kamçılayan Oyun: Kanlı Komedya ‘CALIGULA’

Usta Yönetmen Ragıp Yavuz’un yönettiği oyunda, Levent Öktem, Ahmet Saraçoğlu, Ecem Üstündağ, Pınar Coşkun rol alıyor.

Tek perdelik oyun Kanlı Komedya ‘Caligula’, M.S. 41 yılından bugüne yüksek sesle gerçekleri haykırmakta ve “Peki ya şimdi?” sorusuna yanıt arıyor. ‘Sanat işini yapmış’ dedirten oyun insan ruhunun derinliklerine seslenirken izleyiciye ‘Ben ne yapıyorum veya ne yapmalıyım?’ sorusunu da sorduruyor.

Usta Yönetmen Ragıp Yavuz, Baba Sahne’de oyuna gösterilen ilgiden ve sanatçı dostları ve öğrencilerin katılımından memnun olduğunu söyledi. Kanlı Komedya ‘Caligula’, 15 Aralık’ta ilk gösterimini yapmasından sonra sanatseverler tarafından sıkça bahsedilen bir oyun oldu.

Haber-Fotoğraf: Nasuh Bektaş 

Oyun Hakkında

Yazan: Stefan Tsanev 
Çeviren: Hüseyin Mevsim 
Yöneten: Ragıp Yavuz 
Sahne ve Kostüm Tasarımı: Barış Dinçel 
Işık Tasarımı: Yüksel Aymaz 
Müzik: Can Şengün 
Koreografi: Yasemin Gezgin 
Görsel Efekt Tasarımı: Berkay Yiğitaslan 
Yönetmen Yardımcıları: İdil Trabzonlu, Ali Osman Böcekçioğlu, Nesrin Kahveci 

Oyuncular: Levend Öktem, Ahmet Saraçoğlu, Ecem Üstündağ, Pınar Coşkun 

M.S. 41 yılında, Cladius şöyle seslenir İmparator Caligula’ya:
“Roma Cumhuriyeti’ni hatırlayanlar çoktandır toprak oldu; sonradan doğanlar cumhuriyetin, demokrasi denilen şu şeyin ne olduğunu bile bilmiyorlar, çünkü bütün tarihler çarpıtıldı, bütün kitaplar sansürlendi; demokrasi ve cumhuriyet kelimelerinin üstü çizildi, silindi; bu iki kelime artık dilimizde yer almıyor; halk, zorbalıktan başka bir şey bilmiyor; zorbalıkla emzirildiğinden, zorbalığa anası gibi alışmış ve o yüzden bütün bunları çekiyor; hayır, hayır, çekmiyor, normal hayatını yaşıyor, bunu normal kabul ediyor, hatta hoşuna gidiyor, çünkü başka bir hayat bilmiyor…”
Ve sonraki 1412 yıl boyunca, yani Roma İmparatorluğu’nun son gününe kadar da, bir daha hiç kimse cumhuriyeti ve demokrasiyi geri getirmeyi denememiş…

“Kanlı Komedya” (Caligula), “Peki ya şimdi?” sorusuna yanıt arıyor…

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı