ETKİNLİKLERSERGİ

SARÉ’DEN BİR “İNSANLIK KOMEDYASI”

Galeri 77, yeni sanat sezonunu 10 Eylül – 10 Ekim 2020 tarihleri arasında Evgenia Sarkissian’ın (Saré) “İnsanlık Komedyası (Human Comedy)” isimli kişisel sergisi ile açıyor.

İsmini Balzac‘ın ünlü roman serisi İnsanlık Komedyası‘ndan alan sergi, sanatçının 2015-2019 yılları arasında ürettiği tablolarından bir seçki sunuyor.

Eserlerinde rüya ile gerçek arasında gidip gelen, şaşırtıcı ve bir o kadar da cezbedici masalsı bir dünyanın kapılarını aralayarak arka planında herhangi bir beton ve kent manzarasının olmadığı tanımsız ama tamamen şiirsel kompozisyonlar sunan sanatçı, izleyici olarak bizlerin hazzı için özgürce uçan dizginsiz bir hayal gücünü serbest bırakıyor.

Erivan doğumlu, Paris’te yaşayan ve üreten sanatçının Türkiye’deki ilk kişisel sergisi olma özelliğini taşıyan bu seçki, Galeri 77’nin Karaköy’deki mekânında 10 Ekim tarihine kadar ziyaret edilebilir.

Galeri 77
Necatibey Caddesi No: 77 Ayvaz Han
Karaköy / İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Resim yapmak için tek motivasyonum resmetme sürecinden aldığım haz. Tatlı, güzel, şık ve hepsinden öte çok insan olan karakterlerimle iyi hissediyorum. Her zaman çalışıyorum, elimde bir fırça ya da kalem olmasa da her bakış, her hareket, her söz, gelen geçenler, etrafımdaki her şey hazinemi oluşturuyor. Karakterlerimi arındırıyorum, hasetliği, tatsızlığı, gündelik güçlüklerin gri perdesini uzaklaştırıyorum ve resimlerimin içinde hayatlarına dinginlik ve mutlulukla devam edebiliyorlar.
– Saré

Ayrıca, sergiye dair üç boyutlu sanal turumuza aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz.
https://www.dreamreality.com.tr/3d-model/galeri-77_evgenia-sare_insanlik-komedyasi/fullscreen

Evgenia Saré Kimdir?

1959 yılında Erivan, Ermenistan’da doğan Saré, kendi memleketinde bulunan Ulusal Güzel Sanatlar Akademisi’nden mezun oldu. Kırktan fazla tiyatro ve dört sinema filminde yer aldığı set tasarımcılığı mesleğinin yanı sıra karakterlerine hayat vermek için seramikten bronz heykellere, gravürden monotipe uzanan birçok tekniği araştırmıştır. 1991 yılında Paris’e taşınmasından itibaren kendisini neredeyse tamamen yağlıboya resimlere adamış olan sanatçının eserleri birçok özel koleksiyonda ve müzede yer almaktadır.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı