ETKİNLİKLERSERGİ

Schneidertempel Sanat Merkezi Sergi – Gürbüz Doğan Ekşioğlu “KİTAP İLLUSTRASYONLARI SERGİSİ”

GÜRBÜZ DOĞAN EKŞİOĞLU, “KİTAP İLLUSTRASYONLARI SERGİSİ” İLE SCHNEIDERTEMPEL SANAT MERKEZİ’NDE

Grafik tasarımcı Gürbüz Doğan Ekşioğlu’nun kitap illustrasyonlarından oluşan sergisi Schneidertempel Sanat Merkezi’nde 18 Aralık 2019 günü açılıyor.

Gürbüz Doğan Ekşioğlu sergi davetini şu şekilde yaptı:

Schneidertempel Sanat Merkezi taşıdığı anlam ve mimarisiyle istanbul’un en güzel sanat merkezlerinden biridir. Bu merkezde, 2004-2008 yılları arasında Milliyet Gazetesi’nin kitap eki için yaptığım kapaklarla, 1980’li yıllardan başlayarak bugüne kadar yaptığım kitap konulu illüstrasyonlarımdan oluşan  bir seçkiyi 18 Aralık 2019- 12 Ocak 2020 tarihleri arasında sergileyeceğim. Her kitap ayrı bir dünya, ayrı bir evrendir, kitap bazen karanlıktaki fener, bazen uçurumdaki köprü, bazen kuşun kanadı, gökyüzündeki güneş, topraktaki çiçektir. Arkadaştır, dosttur, her şeydir. Kitabın verdiği ilham ve çağrıştırdığı imgeler bitmek bilmez… Bu sergiden sonra da kitap konulu illüstrasyonlarımı sürdüreceğim; benim için bir ömür boyunca sadece kitap ile ilgili resim veya İllüstrasyon yapmak mümkündür.”

Sergi, 12 Ocak 2020 tarihine kadar ziyaret edilebilir.

Açılış: 18 Aralık Çarşamba Saat: 18.00

Schneidertempel Sanat Merkezi
Bankalar Cad. Felek Sok. No: 1
Karaköy/İstanbul

Giriş ücretsizdir.

GÜRBÜZ DOĞAN EKŞİOĞLU Kimdir?

1954 Ordu/ Mesudiye doğumluyum. İlkokul 4.sınıfa kadar Mesudiye’de, orta eğitimimi Ordu’da tamamladım.
1973-75 yıllarında şimdiki Yıldız Üniversitesine bağlı Vatan İnşaat Mühendisliğinde okudum.
1975-79 arası Marmara Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım bölümünde (Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu) okudum. Bir yıl boyunca bir reklam ajansında çalıştıktan sonra 1981 yılında mezun olduğum kuruma asistan oldum.
1992 de Yrd. Doç. Dr. oldum, 2006 yılında emekli oldum ve 13 yıldan bu yana Yeditepe Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Grafik Tasarım bölümü kadrosunda öğretim görevlisiyim.
2 tanesi uluslararası olmak üzere 42 adet kişisel, çok sayıda karma sergi açtım.
27 adet uluslararası, olmak üzere toplam 73 ödül aldım.
1997 yılı Sedat Simavi Plastik Sanatlar ödülünün de sahibiyim.
Çok sayıda ulusal ve uluslararası yarışmalarda jüri üyeliği yaptım.
1980’li yıllardan bu yana medya dünyasında çalışmalarım yer almaktadır. Çalışmalarım 21 ayrı ülkede yayınlanmıştır. 1925 yılından bugüne kadar her hafta kesintisiz çıkan New Yorker dergisinde 7 adet kapak çalışmam yayınlandı. 16 Mayıs 2011 sayılı, konusu Osama Bin Ladin olan kapağım Washington Post gazetesinde ”Amerikan tarihine geçecek kapak” başlığı ile yer almıştır.

2003’te ise İkiz Kulelerle ilgili kapağım için, dünyanın önde gelen yazarlarından, kadın hakları savunucusu Suzan Sontak, gönderdiği mail ile kapaktan çok etkilenerek ağladığını bildirmiştir.
Ayrıca New York Times gazetesi O-Ed sayfasi, Book Review eki, Forbes dergisi, Atlantic Mountly dergisi gibi çok önemli yayınlarda da çizimlerim yayınlanmıştır.
Türkiye, Bulgaristan, Japonya ve Amerika’da karikatür ve grafik müzelerinde işlerim bulunmaktadır.
Unicef 2 adet çalışmamı kartpostal olarak yayınladı (300bin adet) ve tüm dünyada satışa sundu.
2006 yılında uluslararası afiş tasarımcımız Emrah Yücel’ in yaptığı Antalya Film festivali Afişimde ”Gürbüz Doğan Ekşioğlu’na saygıyla” cümlesi yer almıştır.

Gama Holdingin 50. kuruluş yılına ilişkin çıkardığı Cumhuriyetin Kuruluşundan  2010 Yılına Kadar ”Türkiye’ye Enerji Verenler ”’ kitabında çok az sayıda kişi arasında yer aldım.

Çalışmalarımı Moda/İstanbul’daki atölyemde sürdürmekteyim.

Etiketler

Bir Yorum

  1. Bu serginizden ne yazık ki çok geç haberimiz oldu. Bir daha görme şansımız yok mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı