MÜZİKSANATTAN

‘Sen Gidince Bak Neler Oldu’: ‘Beyaz Kelebekler’

Kabataş Lisesi’nde okuyan 5 genç müzisyen Rıfat Eke, Altan Eke, Ender Akacan, Behzat Kutlubağ, Bülent Ortaç tarafından 1964 yılında kurulan Beyaz Kelebekler Grubu, 19 Ocak 1970 yılında Adapazarı’na bir konser için giderken trafik kazası geçirir ve grup üyelerinden Behzat Kutlubağ, Altan Eke ve Rıfat Eke’yi kaybeder. Bu olaydan sonra dağılma noktasına gelen grup halktan gelen yoğun baskı üzerine bu kararından döner.

Turgut Akyüz‘ün katılımıyla profesyonel hayata geçip ünlenmeye başlayan grup trafik kazasından sonra dağılma noktasına gelse de geride kalanlar yoğun baskılar sonucu Beyaz Kelebekler‘i aralarına dört yeni arkadaş alarak sürdürmeye karar verdi. Ercüment Ateş ve solist Ayşe Sütçü‘yü de aralarına alan grup, zamanın gazetelerinin promosyon çekilişlerinde konser vermeye başladılar. 1967 yılında Ayşe Sütçü evlenip müziği bırakınca yeni solistleri Azize oldu. 1969 sonlarında bu kez Azize, arabesk müziğinin büyük ismi Orhan Gencebay ile evlenince solist olarak Ülkü Üst‘ü aldılar. 1970 yılında bir konser için Adapazarı’na giderken geçirdikleri trafik kazasında Rıfat Eke, Atlan Eke ve Behzat Kutlubağ hayatını kaybetti.

Hemen hemen tüm Avrupa ülkelerinde konserler verdiler ve Türkiye ve Hollanda’da müzik listelerini altüst ettiler. 1968’de İran Şahı’nın davetlisi olarak sarayda 14 gün kalıp altı konser verdiler. 1975 yılında Ercüment Ateş‘in bestelediği “sen gidince” adlı şarkıyla Hollanda plak listelerinde bir numaraya kadar çıktı. O dönemde solistleri Sevil Özyurt‘tu. Sevil Özyurt 2018 yılında vefat ederken cenazesi sessiz sedasız kaldırıldı. 1976 yapımı ‘Hababam Sınıfı Uyanıyor’ filminden, Adile Naşit‘in unutulmaz yorumu ile hâlâ hafızlarda olan, ‘Sen Gidince Bak Neler Oldu’ isimli şarkı dillerden hiçbir zaman düşmedi.

Sevil Özyurt’un ardından solistlerini bir kez daha değiştirdiler ve Semra İleten‘i aldılar. 1970’li yılların en popüler topluluklarından biri olan Beyaz Kelebekler, 1980 yılında İzmir Fuarı dönüşünde çalışmalarına son verdi. Turgut Akyüz bir trafik kazasında hayatını kaybetti. Bülent Ortaç ve Ender Akacan müziği bıraktılar ve ticaret hayatına atıldılar.

5 solist: Semra İleten- Sevil Yaprakgül-Ülkü Üst-Azize Gencebay-Ayşe Sütçü (Facebook Beyaz Kelebekler sayfasından alınmıştır)

Bonus:

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı