SANATTAN

‘Senin Annen bir Melekti Yavrum’, Merdiven Art Space’de açıldı

Kezban Arca Batıbeki, ‘Senin Annen bir Melekti Yavrum’ isimli sergisi ile Merdiven Art Space’de sanatseverlerle buluştu.

1984’ten bu yana, farklı platformlarda, kadın ve popüler kültür üzerine yaptığı işlerle tanınan Kezban Arca Batıbeki; annesinin sinema fotoğraflarından yola çıkarak hazırladığı ve çeşitli sanat pratiklerini bir araya getirdiği “Senin Annen bir Melekti Yavrum” isimli kişisel sergisini Merdiven Art Space’de sanatseverlerin beğenisine sundu.

Sanatçının kişisel hafızasından, anılarından, sinemadan kısacası yaşamından beslenen; yalnızlık, özlemler, hayaller ve hüznün melankolisi ile sarmalanan ve bu kez salt “kadın” a değil aslında annesine yönelik içsel ve dışsal kuşatmayı ele alan  “Senin Annen Bir Melekti Yavrum “ sergisi, Batıbeki’ nin duygu yüklü andaçlara sahip üretimlerinden önemli bir örnek.

Sanat pratiğinde nostalji öğelerinin belirginliğiyle de tanınan Kezban Arca Batıbeki, yeni sergisinde, Türk Sinema tarihinde önemli yerleri olan babası Yönetmen Atıf Yılmaz ve Sinema/Tiyatro oyuncusu annesi Nurhan Nur‘la paylaştığı çocukluğunun izlerini; sinematografik sahneler, fotoromanlar, alt kültür, klişe, kitsch ve pop kavramları çerçevesinde gerçekleştirdiği sanatsal üretimleriyle izleyiciyle paylaşıyor.

Kebzan Arca Batıbeki’nin tuval resimlerinden foto-kolajlarına, enstalasyonlarından kısa filmlerine kadar tüm sanat pratiğinde, sıradan görünen imgeler birer ikona dönüşüyor. Sanatçı, her ne kadar tüketim toplumu ve pop imgelerini kullansa da kendi resimsel/plastik anlayışı içinde bu imgeleri yeniden biçimlendirerek yapıtlarına geniş bir toplumsal bağlam kazandırıyor. Bu anlamda sıradan olanı ele alışı, estetik araştırmadan çok, sosyoloji/tarih ve toplumsal hafıza çizgisine yakınlaşır. Batıbeki, sanatsal söylemi ve çalışmalarının gerisindeki düşünsel ortamı, topladığı objeleri, efemeraları kullanarak kurguluyor. Sanatçının yapıtlarında yer bulan her bir nesne, sosyo-kültürel hafızanın ve bireysel deneyimlerin ortak donanımları olarak başkalaşıyor.

Sanatçının annesi Nurhan Nur’un, gerçek film karelerine referans gönderen tıpkı kostümler ve pozlarla yapılan güncel çekimlerinin geçmiş/bugün arasında zihni ve bedeniyle yaptığı içsel yolculuk ve anne/kız arasında yaşanan duygusal metaforlar serginin hareket noktasını oluşturuyor. Sergide ayrıca Nur’un Türkiye’de bir dönem Türk Sinemasının yerini alan Fotoromanlara yaptığı çekimlerden seçilmiş örnekleri kullandığı resimler, mekan yerleştirmesi ve Video yerleştirmeleri gibi farklı işler, iki farklı jenerasyonun; fotoğraf, video, enstalasyonlar ve yeni teknoloji üzerinden kendi dönemlerine bakışlarını irdeliyor.

Yazar, şair ve fotoğrafçı Merih Akoğul serginin küratörü ve metin yazarı.
Ayrıca sergiye özel Fanzin üreten Görsel Sanatçı Deniz Beşer‘in, 150 Edisyonla sınırlı, el yapımı ‘Fanzin’i, içinde bulunduğumuz Dijital dünyaya naif bir dokunuşla  göz kırpıyor.

Sergi; 19 Ekim – 21 Kasım 2021 tarihleri arasında Merdiven Art Space’de Pazartesi ve Pazar günleri hariç 11-18.00 saatleri arasında izlenebilir.

Merdiven Art Space
Meclis-i Mebusan Cad. Murat Han 31/1
(Gökkuşağı Merdivenlerinin köşesi)
Fındıklı – İstanbul

Senin Annen bir Melekti Yavrum

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı