ETKİNLİKLERSERGİ

Şiir Kahramanına Adanmış İnteraktif Sergi: Yiğit János

Macar Kültür Merkezi, Macaristan’ın ulusal şairi Sándor Petőfi’nin şiiri “Yiğit János”a adanmış, aynı başlığı taşıyan, interaktif ve macera dolu bir sergiye ev sahipliği yapıyor.

Liszt Enstitüsü – İstanbul Macar Kültür Merkezi, 1848-49 Macar İhtilali ve Özgürlük Savaşı’nın önemli liderlerinden, Macarların ulusal şairi Sándor Petőfi‘nin 200. doğum yıldönümünü 2023 yılı boyunca bir dizi etkinlikle kutlamaya devam ediyor. Bu etkinliklerin son ayağında, usta şairin 27 bölüm ve 370 dörtlükten oluşan, kukla tiyatrosundan Rock operasına kadar birçok alana uyarlanan epik şiiri “Yiğit János”u anlatan sergiye yer veriyor. 

Yiğit János, evini terk etmek zorunda kalan genç bir çobanın, gerçek aşkını ararken düşmanlar veya cadılar gibi kötü karakterleri yenerek maceralara atılmasının hikayesidir. Sergi bu macerayı resimler, yerleştirmeler, ışık efektleri ve ses efektleriyle fiziki mekana taşıyor.  Labirente benzer bir alana yayılan sergi bir dere kıyısından Periler Ülkesi’ne kadar olan maceraları ziyaretçilere deneyimletiyor.

Serginin benzersiz görsel-işitsel deneyimi, modern teknoloji ile geleneğin korunmasının yanı sıra eğitim ve eğlenceyi birleştirerek çocuklara ve yetişkinlere Macarların “ulusal şairi”ni tanıtıyor. Sergiye gelen ziyaretçiler, masal ormanında çocuksu bir coşkuyla dolaşıyor.

Sergi, Sándor Petőfi’nin memleketi Kiskőrös’te bulunan János Vitéz Ziyaretçi Merkezi’nin Macar Kültür Merkezi için mekana özel yaptığı bir hazırlıkla sergileniyor.

Sergi açılışı
25 Ekim Çarşamba 19:00

Macar Kültür Merkezi
İmrahor Cad. No:23 B Blok, Kağıthane / İstanbul

Soğuk Duş Almanın Faydaları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu