MÜZİKSANATTANYENİ ÇIKAN ALBÜMLER

Sivas Katliamı’nda öldürülen aydınların anısına: “Usta Malı”

Mazlum Çimen tam yirmi beş yıl sonra Sivas Katliamı’nda öldürülen aydınların anısına “Usta Malı” albümünü çıkardı.

Albümde, Çimen’in kendi bestelerinin yanında babası Nesimi başta olmak üzere pek çok ustanın besteleri yer alıyor. Mazlum, bugün onları yeniden yorumlayarak geleceğe güçlü bir “Alevi Deyişleri” mirası bırakıyor.

Çağdaş halk müziği tarihinin önemli müzisyenlerinden Nesimi Çimen, ölümünün 25. yıl dönümünde Madımak’ta hayatını kaybeden diğer isimlerle birlikte bu albümde onurlandırılıyor. Mazlum Çimen babasının ayak izlerini takip ettiği ve ona adadığı çalışmada, cura ve şelpe bağlamayı ilk kez kullanıyor. Anadolu’nun köklü Alevi ve Bektaşi kültüründe iz bırakan usta isimlerin imzalarını taşıyan eserlerden oluşan albümde Mazlum Çimen’e Erdal Erzincan ve Nilüfer Akbal gibi güçlü müzisyenler eşlik ediyor.

Mazlum Çimen “Usta Malı” adını verdiği bu çalışmasında ilk defa babası Nesimi Çimen’in çaldığı tarz cura ile şelpe bağlama çalıp söyledi. Bu çalışmasını Sivas Madımak katliamının 25. yılı sebebiyle katliamda yakılarak öldürülen canlara ithaf etti. 25 yıl sonra ilk kez cura ve bağlamayla icra ettiği bu çalışma “Usta Malı”, Anadolu Alevi Bektaşi yol kültürünün içinden gelen ustaların eserlerinden bir damıtma niteliğinde. Bu çalışmada ayrıca Ender Balkır, Erdal Güney, Hazal Kaçmaz, Erdal Erzincan, Nilüfer Akbal ve Murat Ak Gufrani’nin Kim Bilir (Devriye) adlı eserinde nefeslerini katarak var oldular.

Bu özel çalışma 1993 artı 33 plak olarak limitli bir sayıda numaralı olarak satışa sunulacak. Artı 33 plakta ise katledilen 33 kişinin isimleri, her plakta bir isim olarak özel baskıyla işlenecek.Her isme bir plak basılmış olacak. 33 cana 33 plak…

Bu albüme KitapDevrimi.com’dan ulaşabilirsiniz: http://kitapdevrimi.com/magaza/ozel-hediyelik-urunler/album/usta-mali-mazlum-cimen/
Başa dön tuşu