ETKİNLİKLERSERGİ

‘Tanıdık Cepheler’, Evin Sanat Galerisi’nde

Evin Sanat Galerisi, Gökçen Ataman ve Setenay Alpsoy’un şehri konu alan yapıtlarından oluşan Tanıdık Cepheler isimli sergisine 16 Aralık 2021 – 21 Ocak 2022 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

Setenay Alpsoy’un son zamanlarda daha yoğun bir şekilde üretmeye başladığı geniş yüzeyli karakalem desenler, yağlı boyadan farklı olarak daha fazla detaya eğilmesine olanak sağlayan yapıtları ve Gökçen Ataman’ın farklı malzemelerle boyut kazandırdığı  giderek betonlaşan ve çarpıklaşan şehirdeki bina cephelerini  bir araya geliyor. Aslında tezatlıklardan beslenen Tanıdık Cepheler isimli sergi yer alan eserler Gökçen Ataman ve Setenay Alpsoy’un yapıtlarının uyumunu izleyicinin beğenisine sunuyor.

“Çalışmalarımın odağında insanın yaşadığı yer ile olan işgale dayalı ilişkisi, kültürel mirasa olan tahrip edici yaklaşımı, şehirleşirken benimsediği gelip geçicilik anlayışı, ve en önemlisi, bir türlü doymak bilmeyen inşa etme dürtüsü yer alıyor.” sözleriyle yapıtlarını anlatan Gökçen Ataman ile Setenay Alpsoy’un yapıtlarının birlikteliği sergide izleyiciyle buluşuyor.

 Tanıdık Cepheler sergisinin farklı ve heyecan verici özelliği iki sanatçının farklı malzemelerden ürettikleri ortak yapıt olarak meydana getirdikleri seri olacak.

Aynı coğrafyanın iki farklı metropolünde aynı “konuya” eğilen, aynı jenerasyondan iki sanatçı olarak Gökçen Ataman ile yollarının kesişmemesinin mümkün olmadığına değinen Setenay Alpsoy, “Şehirde yaşayan herkesin onu aynı şekilde deneyimlemediği, dolayısıyla herkesin “farklı” bir kent gördüğü aşikardır. Her ne kadar güzel sanatların iki farklı ekolünden de gelsek; kent ve en nihayetinde bina cepheleri, ikimizin de sanatsal çalışmalarında tekrar ve tekrar kullandığı bir öğe. “Kent ve cepheler” konusu etrafında şekillenen bu işleri, ortak bir sergi ile izleyicilerle buluşturmak ve hatta birbirimizin işlerine müdahale ettiğimiz çalışmalar ortaya çıkarmak beni çok heyecanlandırdı.” şeklinde yorumluyor.

Tanıdık Cepheler sergisi 21 Ocak 2022 tarihine kadar Evin Sanat Galerisi’nde ziyaret edilebilir.

Evin Sanat Galerisi
Büyük Bebek Deresi Sokak, No:13
Bebek / İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Gökçen Ataman Kimdir?(1981)

2005 yılında Hacettepe Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümünden mezun oldu. Ardından eğitimine Humber College Toronto- Sanat ve Tasarım Enstitüsünde devam ederek 2006 yılında tamamladı. İlk kişisel sergisi Prestijli Bir Yaşama Hoş Geldiniz’i (2019) Rem Art Space’de açtı. Sustainable Arts Foundation 2020’nin kazananları arasına girdi, Mellow Art Prize 2021, özel ödülü aldı. Birçok karma sergide yapıtı sergiledi.

 Setenay Alpsoy Kimdir?(1983)

2005 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü Neş’e Erdok Atölyesi’nden mezun olan Setenay Alpsoy, 2009’da aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü Resim Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladı. 2019 yılında İETT Blokları I ve İETT Blokları II eserleri One Thousand Museum’un kalıcı koleksiyonunda yer almak üzere seçilen Alpsoy, ayrıca The Trinity Buoy Wharf Drawing Ödülü  2020 sergisinde yer almaya hak kazandı. Londra’da açılan ve altı ay boyunca İngiltere’nin çeşitli şehirlerini gezecek sergide, Alpsoy Gayrettepe Son Durak  isimli yapıtıyla yer almıştır. Sustainable Arts Foundation 2021 finalistleri arasında yer almıştır.  Sanatçı, Setenay Alpsoy Resim Sergisi (2008), Denizin Ayırdığı Şehir (2010), Görünmeyen Kent (2012), Kusurlu Güzellik (2014), Doku (2016), Ziyaret ( 2018) ve Saydam Şehrin İçinden (2020) isimli yedi kişisel sergi açmış ve bir çok karma sergide yer almıştır. Sanatçı İstanbul’da yaşamakta ve 2008 yılından beri Evin Sanat Galerisi ile çalışmaktadır.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı