KİTAP

Tanrılar Neyi Yarattı?

Abdullah Rıza Ergüven'in "Tanrılar Neyi Yarattı" kitabı 3. baskıyı yaptı.

“Tanrılar Neyi Yarattı” adlı yapıtıyla Abdullah Rıza Ergüven; olayların, olguların, dinsel saplantıların derinliğine inerek; yanlış algılamalara neden olan durumları belirlemekle kalmıyor; birçoklarına giz görünen ve tarihin en büyük aldatmaca, kandırmaca oyunlarını bütün çıplaklığıyla gözler önüne seriyor.

Abdullah Rıza Ergüven, birçok yapıtında olduğu gibi, bu yapıtıyla da son üç dört bin yıldan beri insanlığı sürüleştiren köksüz boş inançların içyüzünü, yalın, belgesel, özlü bir anlatımla okurlara sunuyor.

Neyin ne olduğunu bilmek isteyen insana özgü aydınlanmak! “Tanrılar Neyi Yarattı’” usa takılan birçok soruya ışık tutuyor.

Yayınevi: Berfin Yayınları
Yazar Adı: Abdullah Rıza Ergüven
Yayın Yönetmeni: İsmet Arslan
Sayfa Sayısı: 124
Baskı Yılı: 2020
Basım Bilgisi: 3. Baskı
Fiyatı: 14.00 TL
Boyut: 13.5 x 21 cm.
Kapak Cinsi: Bristol karton
Cilt Bilgisi: Karton kapak
Dizi Adı: Araştırma-İnceleme
Türü: İnceleme / Din-Aydınlanma

Abdullah Rıza Ergüven Kimdir?

Günümüzün ozan, yazar, denemeci, eleştirmen ve düşünbilimcilerinden. 1925’te Avanos’ta doğdu. 1952’de İstanbul Üniversitesi Türkoloji Bölümü’nü bitirdi. Resmi bir kurumda çalışırken çeşitli baskı ve yıldırılar karşısında görevini bırakmak zorunda kaldı. 1967’de İsveç’e gitti. Wennergrens Center (1968-71)’de İsveç dili ve Yazını öğrenimi yaptı. Bir süre çevirmen olarak çalıştı (1972-77). 1978-90’da Stockholm Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi, Lektor i turkologi ve Araştırıcı olarak çalıştı. 1990’da emekliye ayrıldı.

Çeşitli gazete ve dergilerde şiir, çeviri, inceleme-araştırma, eleştiri, deneme ve düşünbilimsel yazılarını yayımladı. Yapıtlarının sayısı 100’e yaklaşır.

Yasak Tümceler romanında “dine hakaret” gerekçesiyle “mahkûm” oldu. Dinlerin Kökeni ve İslam’da Reform yapıtına soruşturma, Gece de Güneş Doğan romanıyla Papirüs dergisinde çıkan bir yazısı da özdeş suçlamayla yargılığa verildi.

Abdullah Rıza Ergüven, 16 Ağustos 2001’de yaşamını yitirdi.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı