ETKİNLİKLER

Taşra Kabare Eğlence ve Sanat Merkezi Oyunlar ve Konserler

Kadıköy’ün yeni eğlence ve sanat merkezi Taşra Kabare’de oyunlar ve konserler bu hafta da hız kesmeden devam ediyor.

 

Çılgın ve rengarenk sahnesiyle Nuri Harun Ateş ‘Kafası Karışık Kontrtenor’ şarkılarını ilk kez bir kabare sahnesinde söylüyor. Yakında çıkacak albümleri öncesinde ilk konserleriyle, İstanbul sokaklarının ve vapurlarının ünlü grubu Dalganabak ve farklı kültür ve coğrafyalardan ilham alan geleneksel müzikleriyle eğlenceye doyacağınız Cümbüş Cemaat, bu hafta Taşra Kabare Akustik Sahne‘nin diğer konukları.

Taşra Kabare’nin bu ay açılan tiyatro sahnesi Sofa‘da ise; Füsun Demirel‘in İstanbul’da çok az kez sahnelenmiş Dario Fo ve Franca Rame oyunu “Aşk Dersleri” ile Piyano Evi‘nin klasik müzik ile kukla tiyatrosunu buluşturan çocuk oyunu “Küçük Bir Kukla Süiti”ni izleyebilirsiniz.
Ask Dersleri

FÜSUN DEMİREL / AŞK DERSLERİ

Yazan: Dario Fo, Franca Rame
Çeviren: Füsun Demirel
Yöneten: Füsun DemirelOyuncular: Füsun Demirel, Ayşegül Cengiz Akman, Mert Küçülmez

Tarih: 7 Kasım, Pazartesi
Saat: 20:30
Biletler: Öğrenci: 35TL Tam: 45TL – www.tasrakabare.com
Yazarların aşkı ve cinselliği ironik bir üslupta anlattığı bu oyunda, size yaşamınızda aşk üzerine eşinizin, sevgilinizin, jinekoloğunuzun, psikoloğunuzun, annenizin, kız kardeşinizin bile söyleyemediği her şeyi bulacaksınız. Füsun Demirel çevirmenliğini yaptığı, geçtiğimiz ay kaybettiğimiz Nobel ödüllü oyun yazarı Dario Fo ve eşi Franca Rame‘nin kaleme aldığı “Seks? Eh, Hayır Demem!” başlıklı oyunu uyarlayarak, kendi çocukluk ve ergenlik anılarından yola çıkıp kişisel tecrübelerini seyirciyle paylaşıyor. Oyuna aynı zamanda Fo ve Rame’nin “Tek Kişilik Diyalog”, “Bant Sistemi” ve ” Tecavüz” oyunları da eşlik ediyor. Türkiye’de ve dünyada kadınlık meselesini, kadınların sorunlarını irdelerken erkeklik meselesi de unutulmuyor. Eğer sevmeyi, aşık olmayı, cinselliği anlayarak yaşayamıyorsak sürekli olarak bir yanımızın eksik kaldığını ve bunu yarınlara taşımanın insanda yaratacağı olumsuzlukları hatırlatıyor.
Dalganabak

DALGANABAK

Tarih: 9 Kasım 2016, Çarşamba
Saat: 22:00
Biletler: Öğrenci: 30TL Tam: 40TL – www.tasrakabare.com
Adını Sadri Alışık’ın “Offside Osman” filminde söylediği ‘Tophane Rıhtımı’ şarkısının son cümlesinden alan, yaptıkları müziğin tarzını da “dalganabak” olarak tanımlayan grup, pek çok İstanbul’lu için çok tanıdık aslında… Kah sokakta, kah vapurda karşımıza çıkan grup, pek yakında yayınlayacakları yeni albümleri öncesinde ilk kez Taşra Kabare’de sahne alıyor. Vapurda 3, sokakta 5, sahnede 6 kişiye dönüşen Dalganabak, saksafon ve klarnete eşlik eden muhteşem bir orkestra ile uzun havalardan Balkan ezgilerine, reggae’den swing’e uzanan repertuvarlarının yanısıra kendi bestelerini de çalarak izleyenleri önce salınmaya, sonra da dans etmeye davet ediyor.
TasraKabare KelSarkici4

TAŞRA KABARE – KEL ŞARKICI

Yazan: Eugène Ionesco
Çeviren: Ülkü Tamer- Genco Erkal
Yöneten: Serpil Göral
Oyuncular: Cemal Toktaş, Mehmet Akif Kızışar, Nergis Öztürk, Onur Dikmen, Onur Mahir, Serpil Göral, Yeliz Kuvancı
Tarih: 10 Kasım 2016, Perşembe
Saat: 21:00
Biletler: Öğrenci: 35TL Tam: 45TL – www.tasrakabare.com
Taşra Kabare‘nin Eugène Ionesco‘nun ‘Kel Şarkıcı’ adlı oyununun kabare uyarlaması Kasım ayının her perşembesi Taşra Kabare’nin kabare katında sahneleniyor. Grubun geçen ay prömiyerini yaptığı oyun, tuhaf garsonların, içki ve yemek servis etmek için hazır beklediği ama yüzyıllardır tek müşterinin uğramadığı tekinsiz bir kabarede başlıyor. Dengesiz bir bar patroniçesinin, yıllar önce hazırladığı ve mekandaki sineklere oynatmak istediği bir oyun vardır: Ionesco’dan ‘Kel Şarkıcı’. Oyun, orkestra, yemekler, içkiler hazırdır ama ne gelen vardır ne giden… Umutlarının tükendiği o gecelerden birinde, nasıl olduysa, içeri müşteriler doluşur. Müşterileri izleyiciye, sinekleri oyuncuya, içkileri kahkahaya, umutsuzluğu ‘oyun’a çeviren bu temaşanın nasıl tamamlanacağını kimse bilmemektedir. Seyirciyi şarkılı ve danslı rengarenk bir eğlencenin içine sokan oyunun hemen ardından Kel Şarkıcı Orkestrası‘nın sahnede şarkı söylemeye devam edeceğini de not düşelim.
cumbuscemaat

CÜMBÜŞ CEMAAT

Tarih: 11 Kasım 2016, Cuma
Saat: 23:00
Biletler: Öğrenci: 40TL Tam: 50TL – www.tasrakabare.com
2005 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nde çalıp söylerken, dinleyicilerinden daha çok eğlendiğini fark eden insanlar tarafından kurulan Cümbüş Cemaat, zaman içerisinde pek çok müzisyenin kendi enstrümanı ve müzik anlayışıyla uğradığı bir kolektiften kendine özgü bir müzik yarattı. Farklı kültür ve coğrafyalardan ilham alan geleneksel müzikleri, müzisyenlerin farklı bakış açılarını harmanlayan bir anlayışla, formlara dayalı kalmadan yorumlamanın yanı sıra özgün beste çalışmaları da yapan grup en son, Bükreş’te düzenlenen Balkanik Festival kapsamında dünya müziğinin pek çok seçkin ismiyle birlikte sahne aldı. Müziğin konuşabildiğimiz veya anlayabildiğimiz diller ötesinde olduğu inancıyla çalıp söylemeye devam eden Cümbüş Cemaat, 11 Kasım Cuma akşamı sizi şarkılar söyleyip dans etmeye davet ediyor.
NuriHarunAtes3

NURİ HARUN ATEŞ

Tarih: 12 Kasım 2016, Cumartesi
Saat: 23:00
Biletler: Öğrenci: 40TL Tam: 50TL – www.tasrakabare.com
Nuri Harun Ateş, 12 Kasım’da Taşra Kabare Akustik Sahne‘ye geliyor!
Kim mi?
Kontrtenor işte, o meşhur ‘Kafası Karışık Kontrtenor’!
İsveç, İtalya, Almanya, Norveç, Fransa, İngiltere, Hollanda, Belçika, İsviçre hatta Danimarka’dan Diyarbakır’a kanadının gücü yettiğince tozu yutulmadık sahne bırakmayan bir şark bülbülü.
Repertuarı; gönül telini titreten sayısız şarkı (farklı dönemlerden aryalar, arabesk, pop, caz, alaturka şarkılar, 60’lar, 70’ler, 80’ler, 90’lar ve daha neler neler) ile bir çıfıt çarşısı… Ve sağında solunda tam teşekküllü musikişinas sazendeleri, mukaddes müzisyenler topluluğu Kalp Kırmayan Erkekler Orkestrası ile Kasım’da Taşra Kabare Akustik Sahne‘de!
Nuri Harun Ateş, namıyla aynı adı taşıyan albümü “Kafası Karışık Kontrtenor”dan şarkılar söyleyecek, kâh seyirci arasına dalıp sohbet edecek, kâh hikâyeler anlatacak, kâh da tüller, tüyler, payetler arasında dans edecek. Kendi şarkıları, söylemeden duramadığı başkalarının şarkıları ve öncesi sonrasında paylaşacağı “Nuri Disko” konseptli evinde çalıp kendi kendine koparken dinledikleri… Kişisel yolculuğuna dair tüm müzikleri sahnede şakıyacak. Taşra Kabare’deki en renkli ve çılgın gecelerden birine şimdiden hazır olun.
KucukBirKuklaSuiti

PİYANO EVİ – KÜÇÜK BİR KUKLA SÜİTİ

Yönetmen: K. Batu Ekmekçi, Çağrı Yılmaz
Kukla oynatımı: Emre Tandoğan
Tarih: 13 Kasım 2016, Pazar
Saat: 13:00
Biletler: 25TL
Piyano Evi‘nin klasik müzik tarihine damgasını vurmuş bestecilerin yaşamlarını kukla sahnesine taşıdığı çocuk oyunu “Küçük Bir Kukla Süiti”, Pazar günleri Taşra Kabare’de!
Oyunda, Barok ve Klasik dönemlerin efsanevi bestecileri Vivaldi, Handel, Bach, Mozart ve Beethoven’ın günlük hayatta sıkça karşılaştığımız ezgilerine kuklalar hayat veriyor. Müzik ve kukla birbirine eşlik etmek yerine birbirlerini etkileyip dönüştürerek birlikte hayat buluyor; bestecilerin farklı karakterleri ve yaşadıkları farklı zamanlar siyah ve renkli gölge, masa kuklası, sopalı kukla, ipli kukla gibi farklı kukla teknikleri ile izleyiciye yansıyor. Müzik kurgusu, orkestra, koro, opera ve solo enstrümanlar için yazılmış eserlerin piyano uyarlamalarından oluşan performans, bestecilerin tanınmış eserleriyle karakteristik özelliklerini yansıtan diğer eserlerini birlikte harmanlayarak izleyiciye sunuyor. Kukla Tasarımı’nı Çağrı Yılmazve Arzu Güven‘in yaptığı oyunda piyanoda K. Batu Ekmekçi‘yi, mezzo soprano olarak da Berna Anıl‘ı izliyoruz.
Tasra logo turuncu
Neşet Ömer Sokağı No: 7 Kadıköy, İstanbul

Kitap devrimi hayatt

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı