FOTOĞRAFSANATTAN

Tokyo metrosundan dramatik fotoğraflar!

Alman fotoğrafçı Michael Wolf, Tokyo metrosunda en yoğun saatlerde çektiği fotoğrafları ‘Tokyo Compression’ (Tokyo Sıkışması) adıyla kitaplaştırdı.

Alman fotoğrafçı Michael Wolf, kalabalığıyla ünlü Tokyo metrosunda, 2010 yılından bu yana en yoğun saatlerde çekim yaparak ortaya şiirsel fotoğraflar çıkardı.

Wolf’un kitap haline getirilen ‘Tokyo Compression’ (Tokyo Sıkışması) adlı çalışmasında metronun camlarına ya da diğer yolculara yapışmış halde yolculuk yapan insanların halleri yansıyor.

Shimo-Kitazawa istasyonuna 2010-2013 arasında üst üste giderek çekimler yapan Wolf, “Her defasında dört hafta boyunca gittim ve daha etkileyici fotoğraflarla döndüm. Sabah işe gidiş saatlerinde orada bekliyordum. 80 saniyede bir tren geçiyor, fotoğraf çekmek için 30 saniyelik bir zamanım oluyordu” dedi.

“Metrodan başka hiçbir yerde, kendi irademiz dışında bir komşumuzla bu kadar yakın temasımız olmuyor. Burası insan fazlalıklarının mekanı: acı, üzüntü, kaygı, öfke ve çılgınlıkların zoraki sıkışmışlığıdır” diyen Wolf, metrodaki insanların o sıkışık halde meditasyon yaptığına inanıyor.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı