SANATTAN

Tunç Dindaş, “Turbo” Adlı Yeni Kitabı ile Art.Ist Sauna’da

Türkiye’nin ilk grafiti sanatçılarından Tunç Dindaş’ın 35 yıllık grafiti yolculuğunun toplandığı “Turbo” adlı kitap, Türkiye’de ilk kez “Sanat Pazaryeri” teması ile hayata geçirilen çağdaş sanatın erişilebilir adresi; Art.Ist Sauna’da sergilenmeye başladı.

Tunç Dindaş’nın bu proje kapsamında hazırladığı özel koleksiyon değeri taşıyan 3 adet tuval eseri de ayrıca kitapla birlikte Art.Ist Sauna’da sergilenerek satışa sunuldu.

İyilik İçin Sanat Derneği’nden Artweeks@Akaretler’de Rekor Satış

Grafiti Sanatında 35 Yıl: Tunç Dindaş

Tunç Dindaş

Sanatçının tüm eserlerinin tek bir yerde toplandığı, Rafineri Ajans tarafından düzenlenen kitap, sipariş üzerine özel olarak hazırlanıyor. Tunç Dindaş’ın grafitiye başlamasının 35’inci yılına özel olarak hazırlanan kitapta her sayfa diorama teknikleriyle gerçek duvar dokuları, camlar, tabelalar ve kepenkler gibi sokağa ait objelerle süsleniyor. Grafitiler, UV baskı yöntemiyle duvarlara basılarak, el işçiliğiyle ciltleniyor ve son haline getiriliyor. Hazırlanması 1,5 ay süren her bir kitap, 3.199’da Euro’dan satışa sunuluyor.

Tunç Dindaş

Tunç Dindaş’ın “Turbo” adlı kitabı ve özel koleksiyon değeri taşıyan 3 adet tuval eseri Mart sonuna kadar Art.Ist Sauna’da görülebilecek. Hafta içi her gün 12.00 ile 19.00 saatleri arasında açık olan Art.Ist Sauna, yıl boyunca ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.

İyilik İçin Sanat Derneği Üyeleri Kader Genç’i Ziyaret Etti

Art.Ist Sauna Hakkında

Sanatın her alanından farklı sesleri ve ifade biçimlerini sergilemek üzere herkes için ulaşılabilir sanat ortamı sunan Art.Ist Sauna, ilk “Sanat Pazaryeri” teması ile İstanbul Maslak’taki UNIQ Expo’da 21 Aralık 2020’de kapılarını açtı. UNIQ Expo, McArt.ist Art Incubation Center ve TTLC Sanat Danışmanlığı iş birliğiyle geliştirilen proje, çağdaş sanat alanında eser üreten sanatçıları bir araya getiriyor. Türkiye’de ilk defa 1.500 m2 alanda erişilebilir sanat konsepti ile yüzlerce sanatçı ve sanat eserini bir arada sunan Art.Ist Sauna projesi 365 gün boyunca ücretsiz olarak sanatseverleri ağırlayacak. Art.Ist Sauna, yapı çalışmalarında ve malzeme tedarikinde Ege Yapı, taşımacılık kapsamında Borusan Lojistik, eser sigortalamasında Gulf Sigorta, kurumsal içeriklerde Hopi ve Bretz Mobilya, teknoloji bağlamında Arçelik, kahve tedarikinde Forte Blend, dezenfektan tedarikinde ise TGA Medikal sponsorluğu ile gerçekleştiriliyor. İletişim çalışmalarında ise Manifesto tarafından destekleniyor.

Art.Ist Sauna Anlamı

Art.Ist Sauna aslında bir metafor olarak adlandırılabilir ve kitleler tarafından akılda kalıcı, farklı, değişik, okuması kolay ve okunduğunda yerli veya yabancı kitlelerin ortak olarak algısına cevap verecek bir isim olmasından yola çıkarak belirlendi. Girişimcilerin bir araya geldikleri temel benzer metaforlar vardır; Garaj, Fabrika, Atölye vb. gibi… “Sauna” da bu kullanılan metaforlardan biri olarak bunun sanat alanında uyarlanması üzerine şekillendi. Anlamı ise yaratılan yeni ekosistem içinde rol alacak tüm oyuncuların birlikte kolektif şekilde hareket edeceği, bir değer yaratacakları, bir araya geleceği ve sohbet edip keyif alacakları bir mekanı tasvir etmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu