ETKİNLİKLERSERGİ

Turgay Sarıkaya, ‘Penceresiz Evler’ Sergisi İle Sanatseverlerle Buluşuyor

Ressam Turgay Sarıkaya, ‘Penceresiz Evler’ Sergisi İle Küçükçekmece Belediyesi Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi Sergi Salonu’nda…

Yaklaşık bir yıl önce tanıştığımız Covid 19 Pandemisi nedeniyle bütün dünya eve kapandı. Tek çözüm ve sağlıklı kalabilme yönteminin eve kalmaktan, temastan kaçınmaktan geçtiği bu süreçte, haliyle sanatçılarda aynı koşulları yaşamak zorunda kaldılar. Herkes için zor olan bu süreç elbette sanatçılar içinde maddi ve manevi açıdan oldukça zordu. Fakat yine de üretimlerini devam ettirmek zorundaydılar. Ressam Turgay Sarıkaya da bu zorunlu izole olma durumunu bir günce gibi üretime dönüştürenlerdendi.

Piramid Sanat Sergi – Fazilet Kendirci ‘6GEN Bellek’

“Evlerin Penceresizleşmesi”

Sarıkaya, temasın ve iletişimin kesintiye uğradığı bu dönemi “evlerin  penceresizleşmesi” adını verdiği, dış dünya ile iletişimin kesildiği mekanlar olarak kurguladı ve bu boyama serisi ortaya çıktı. Kapanmayı / korunmayı, yasakları / izole olmayı tematik bir dille anlatmaya çalıştı.

Turgay Sarıkaya; “Bu seri çalışmam, yarın tarih olacak, bugünümüze dair notlarımdır.” cümlesi ile ‘güncesine’ açıklık getiriyor.

Küçükçekmece Belediyesi Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi Sergi Salonu’nda 10 Şubat – 1 Mart 2021 tarihleri arasında izlenebilecek olan sergi, bir sanatçının gözlemleri ile yaşadığımız bu salgın sürecine dair izlenimleri görsel olarak bizlere sunuyor.

Mine Sanat Galerisi Karma Sergi – ‘Kadına Dair II’

Turgay Sarıkaya Kimdir?

1964 yılında, Malatya’da doğan Sarıkaya desinatörlük, güzel yazı, yazı süslemeleri, şablon çıkarmaya varıncaya dek birçok işte çalıştı. Bir süre Hollanda da yaşadı.
Sonuncusu Kasım 2019’da olmak üzere, iki kişisel sergi ile çok sayıda yurtiçi ve yurtdışında karma sergilere katıldı.
Uzun zamandır üzerinde çalıştığı ”portreler” serisi ile ”insan, hayvan, bitki” yani ”Yaşam Alanı” adını verdiği bir başka serinin çalışmalarına halen devam etmektedir. Covid 19 Pandemi sürecini anlattığı “Penceresiz Evler” isimli çalışmaları ilk kez bu sergi ile izleyici karşısına çıkarken, bu süreci görsel olarak ele alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı