KÖŞE YAZILARIYeşer Yelmez

‘Hayatın Mutfağında Sürdürülebilir Sanat Var’ – Yeşer Yelmez yazdı…

TEKA’nın sürdürülebilir sanat projesi; “hayatın mutfağı sürdürülebilir sanatla renkleniyor” ifadesi ile çıkış yaparak,  cam fırın kapaklarını tuval olarak kullanıp her biri sanat eserine dönüştürülmüş özel bir proje.

Hakan Kürklü küratörlüğünde ve Yılmaz Bulut koordinatörlüğünde 10 sanatçının katılımı ile 18 Mart akşamı İstanbul Consept Studio’da gerçekleşti.

Bu özel projede sürdürülebilir kavramını daha iyi anlamamızı sağlayarak, atık malzemelerden yapılan eserlerin bir sanat hareketine dönüştüğünü görmekteyiz.

Sürdürülebilirlik ekolojik, sosyal, tarihi, biyofiziksel, ekonomik ve kültürel faktörlerle ilişkili olan bir kavramdır. Sürdürülebilir sanatı, kökenine indiğimizde, 1960’lı yılların ortalarında İtalya’da çıkan “Arte Povera-Yoksul Sanat” olarak tanımlayabiliriz.

Arte Povera; kapitalizmin ticari baskılarına karşı koyma amaçlı atık ve doğal malzemeler kullanılarak yapılmaya başlanmış ve adeta sanatsal bir başkaldırı olarak nitelendirilmiştir.

Günümüz dünyasında da  kapitalizmin dayatması sonucu ortaya çıkan çılgın  tüketim alışkanlığına karşı, toplumsal ve ekolojik farkındalık yaratmayı hedefleyen projelerin sanatın da güçlü etkisi ile yaygınlaşmasını istiyoruz.

Yeşer Yelmez
Sanat Yönetmeni

Yalnızlık Demans Riskini Artırıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu