ETKİNLİKLERSERGİ

Turgut Ersavaş, ‘Dönüşüm’e Dikkat Çekiyor

Mimar ve Ressam Turgut Ersavaş, “DÖNÜŞÜM” isimli kişisel sergisiyle 15-27 Nisan 2024 tarihleri arasında İSKİ Kuzguncuk Kültür Evi’nde sanatseverlerle buluşuyor. 

Turgut Ersavaş’ın İSKİ Kuzguncuk Kültür Evi’nde açacağı “Dönüşüm” isimli sergisi, bir anlamda 2019 yılında Ziraat Bankası Tünel Sanat Galerisi’nde açtığı ilk kişisel sergisi “Dijital Aşk: Homo Sapiens’in Son Durağı”nın ikinci perdesi niteliğinde. “Dönüşüm” sergisinin teması, tüm canlılar için önemli bir gelecek sorunu haline gelen ve insanlığın ve yaşadığı  çevresinin insan doğasını tehdit eden bir “Dönüşüme” uğraması yolunda ilerlemesine dikkat çekiyor.

“Dönüşüm” sergisi; Evren’in başlangıcından sonra, günümüzden milyonlarca yıl önce, ilk defa Doğu Afrika’da ortaya çıkan avcı-toplayıcı gruplardan, çağımızda Yapay Zekaya ve Robotlarına ve belki de gelecek yüzyıllarda, Homo Sapiens’in Uzayın derinliklerine uzanan serüvenini ile ortaya çıkacak Dönüşüme dikkati çekmektir. Bilgi ve uzay çağını yaşadığımız ve oldukça şaşırtıcı gelişmelere şahit olduğumuz şu yıllarda, bilgisayar teknolojisi ile insan bedenini konu alan biyo-teknolojinin, eşzamanlı olarak, bilim insanlarının, insan bedeni üzerindeki denemelerinin ve yapay zeka uygulamalarının geldiği aşamada “Dönüşüm” sergisinin amacı Homo Sapiens’i nasıl bir geleceğin beklediği, onun nasıl bir DÖNÜŞÜM yaşayacağı gibi konuları düşündürmektir.

AÇILIŞ
20 Nisan 2024, Cumartesi,
Saat: 14.00-17.00

İski Kuzguncuk Kültür Evi
Kuzguncuk, İcadiye Cad. No:6 İstanbul

Pazar hariç her gün 9.00-17.00 saatleri arasında gezilebilir.

Turgut Ersavaş Kimdir? – Y. Mimar, Ressam

Turgut Ersavaş, 1944 yılında Çanakkale’de doğdu. İlk, Orta ve Lise öğrenimini Çanakkale’de yaptı. 1961-1962 yıllarında İstanbul Amerikan Robert Koleji Mühendislik Bölümü hazırlık sınıfı sonrası, girdiği İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesinden 1967 yılında mezun oldu. Kendisinin, resim ve sanat sevgisi, ilk sanat deneyimleri Resim Öğretmeni, ressam Şadiye Erdölen’den aldığı derslerle oluşmuştur. Üniversite yıllarında, Mimarlık Fakültesinde, Ressam Ercüment Kalmuk ve Ressam Şadan Bezeyiş’ten resim, renk ve şekil kompozisyonu dersleri, Heykeltıraş Rudolf Belling ve Heykeltıraş Yavuz Görey’den modelaj dersleri ve Sabahattin Eyüboğlu’ndan aldığı Sanat Tarihi dersleri, sanat anlayışının ve formasyonunun oluşmasında belirleyici olmuştur. Profesyonel Mimarlık mesleği süresince, projelendirilmesinde rol aldığı evlerde, ofislerde ve çeşitli binalarda çağdaş ve modern sanat eserlerinin kullanılmasını sürekli desteklemiş ve teşvik etmiştir. Turgut Ersavaş, resim ve sanat faaliyetleri yanında, 2017-2023 yılları arasında 7 yıl süre ile, İstanbul Medipol Üniversitesi (İMÜ), Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesinde Öğretim Görevlisi olarak, Mimari Tasarım dersleri vermiştir.

Turgut Ersavaş’ın Amerika’da ve Hollanda’da özel kolleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır. Ersavaş, akrilik, yağlıboya ve karışık teknik kullanarak, üzerinde detaylı çalışılmış, kendine özgü, çağdaş sanat eserleri üretmektedir. Onun resim çalışmaları, mimariden, bilim ve teknolojinin baş döndürücü ilerlemesinin insan ve yaşadığı dünya üzerindeki etkilerinden, ve dünyanın çeşitli bölgelerinde savaşlarla karşılaşan insanların sorunlarından, antik kültürlerden, doğa ve çevrenin geleceğinden, günümüzde ve gelecekte, insanın, yeni dijital dünyada karşılaşabileceği kişisel ve psikolojik sorunlarından (ve en önemlisi, başka bir insan türüne dönüşmesi olasılığından) ve bir dizi duygusal durumlardan esinlenmekte ve bu konuları sanatı aracılığıyla izleyicilerle paylaşmayı amaçlamaktadır.

Eğitim:

1962-1967      İTÜ Mimarlık Fakültesi
1961-1962      Amerikan Robert Koleji, Mühendislik Hazırlık, İstanbul.

Sergiler:

  • “DİJİTAL AŞK” sergisi, Turgut Ersavaş’ın ilk kişisel sergisi olmakla beraber, önceki yıllarda eserleri aşağıdaki sergi ve sanat fuarlarında yer almıştır.
  • 2018 İsviçre, Zürih’te ArtBoxGallery’de açılan bir sergide, bir adet eseri dijital büyük ekranda sergilenmiştir.
  • 2018 ABD’li bir koleksiyoner tarafından satın alınan “Escape totheUnknown-Bilinmeyene Kaçış” isimli, 2016 tarihli, 100×100 cm. boyutundaki eseri, 18 ülkeden içlerinde Mark Chagall, Muhammed Ali, Carl Dixon, AatmicaOjha’nin da bulunduğu 28 sanatçının eseri ile birlikte açılan, “Journeys of Liberation” adlı sergide yer almıştır.
  • 2017 Biri Bodrum’da diğeri İstanbul’da olmak üzere iki adet karma sergi.
  • 2017 İsviçre’de ART BASEL 2017’de, TheArtBox Gallery standında üç adet eseri dijital büyük ekranda sergilenmiştir.
  • 2016 USA Miami’de Art Basel 2016 esnasında, Miami’de Spectrum’da, TheArtBox Gallery standında beş adet eseri dijital büyük ekranda sergilenmiştir.

Dr. Ümit Aktaş’tan Kanser Düşmanı 5 Besin Önerisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu