MÜZİKSANATTAN

Türk İkiz Sanatçılar Güher ve Süher Pekinel’e Almanya’dan Liyakat Nişanı

Dünyanın sayılı ikili virtüözlerinden Güher ve Süher Pekinel, Almanya Federal Cumhuriyetinin en yüksek dereceli nişanı olan Liyakat Nişanı ile onurlandırıldı.
Uluslararası sanatçılarımız Güher-Süher Pekinel’e, Almanya Federal Cumhuriyeti tarafından Cumhurbaşkanı Frank – Walter Steinmeier’ın imzası ile Liyakat Nişanı takdim edildi.

Almanya Federal Cumhuriyeti, müzik alanında dünya çapında çalışmaları ve kültür-sanat alanında global diyaloğu güçlendiren hayat boyu kariyer ve katkıları nedeni ile  alanında sıra dışı kişiliklere 1951 yılından bu yana nadiren verilen “Bundesverdienstkreuz” ödülü ülkemizin dünyaca ünlü  piyanistleri Güher-Süher Pekinel’e verildi.

Aydın Gün Teşvik Ödülü’nün Kazananı Belirlendi

“Türkiye Ve Almanya Arasında Kültürel Köprüler Oluşturdular”

17 Kasım 2020 tarihinde Federal Almanya Cumhuriyeti Sayın Cumhurbaşkanı Frank – Walter Steinmeier tarafından ikiz kardeşler Güher & Süher Pekinel’e tevdi edilen Federal Almanya Cumhuriyeti Liyakat Nişanı kendilerine, Sayın İstanbul Başkonsolosu Johannes Regenbrecht tarafından 18.01.2021 tarihinde, Covid – 19 Kısıtlamaları nedeni ile Almanya‘da yapılamadığı için İstanbul Alman Başkonsolosluğu’nda gerçekleşen tören ve ödül seremonisi ile, Covid-19 düzenlemeleri doğrultusunda, sınırlı sayıda davetli eşliğinde takdim edildi. Başkonsolos Regenbrecht yaptığı açılış konuşmasında, Pekineller’in uluslararası çapta kendilerini kanıtlamış sanatçılar olmakla beraber, kurdukları 3 müzik eğitimi sisteminin önemini de vurguladı. Toplumsal faaliyetlerle her iki topluma yönelik olumlu katkılarda bulunarak, uzun yıllardır Türkiye ve Almanya arasında kültürel köprüler oluşturduklarını belirtti.

Olağanüstü şiirsel müzik anlayışları, özgün stilleri içinde mükemmeliyetçi yorumlarıyla, uluslararası müzik camiasında özel bir yerleri olan Güher ve Süher Pekinel, bir imza olarak çaldıkları orkestralar, şefler, en prestijli konser salonları ve konser serileri, seçkin festivaller ve en önemli şirketlerle (Deutsche Grammophon, Warner Classics, CBS, Chandos, Arthaus , Unitel, vb..) albüm çalışmaları ile  bugün dünyada, kariyer yapabilen az sayıda tanınmış ve saygın müzisyenlerin ayrıcalığını paylaşmaktadırlar.

Alman ve Türk Kültürü İçerisinde Sosyal Problemlere Çözüm Aradılar

Uluslararası köklü orkestralardan biri olan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın (CSO) daveti üzerine , dünyaca ünlü Mezzo TV’de de yayınlanan, geçtiğimiz ay halka açık olarak  yeni salon açılış konserini de gerçekleştiren Güher-Süher Pekinel, kariyerleri boyunca pek çok sayıda birincilik, onur ödülü ve madalyaya layık görüldü.

Güher ve Süher Pekinel, 22 yaşından bu yana, eğitimlerini sürdürdükleri Almanya’da göçmen sorunları ve sosyal problemlerin yaşandığı günlerden itibaren, daima “Biz ne yapabiliriz?” sorusu ile hareket edip, o günlerde Goethe Üniversitesi’ndeki çalışma gruplarına, protestolara katılarak, Alman ve Türk kültürü içerisinde sosyal problemlere çözüm aradılar. Cevap: kendileri için birleştirici, iyileştirici ve paylaştırıcı gücüyle müzik oldu. Yaşlı bakım evlerinde, çocuk kreşlerinde, özel öğretim gören çocuklarla, toplantılarda daima müziğin olumlu etkisi ile, farklı düşüncelerin çatışmadan var olması, ahenk, uyum ve kültürlerin hoşgörü ile birlikte yaşaması için çalışmalarını sürdürdüler.

Olta Dayanışma’dan Müzik Ve Sahne Emekçilerine Yardım Albümü

Müzik Eğitim Sistemlerini Adanmışlık İle Devam Ettiriyorlar

Dünyanın en saygın piyano virtüözleri arasında yerini alan, profesyonel kariyerlerinde sınır tanımayan uluslararası müzisyenler olarak klasik müzik dünyasına katkılarının yanı sıra, öğrencilik yıllarında filizlendirdikleri müzik eğitim sistemlerini çok uluslu vizyonları ile Türkiye’de yeni bir yapı ve form çerçevesinde hayata geçirdiler. Bir toplumun her zaman ileriyi hedefleyerek kalkınması adına, mutlu ve dengeli, ayaklarının üzerine sağlam basan, her yönden kendi ile barışık ve global vizyona sahip bir nesil yetişmesi amacı ile sağlam temellere oturtarak kurdukları müzik eğitim sistemlerini Türkiye’de 15 yılı aşkın süredir büyük bir heyecan ve adanmışlık ile devam ettiriyorlar.

Dünyada örnek, başarı ve sürdürülebilirliklerini kanıtlayan müzik eğitim sistemleri kültürler arasında kopmaz bağlar kurmaya yönelik ilkleri gerçekleştirerek, vizyoner bir ilham  kaynağı olmaya da devam ediyorlar.

Güher – Süher Pekinel’in tören konuşması:

Sayın Başkonsolos Johannes Regenbrecht,

Değerli misafirler,

Bugün bu özel günü sizlerle paylaşmak bizim için bir ayrıcalık.

Öncelikle büyük bir onur olan bu eşsiz ödül “Federal Liyakat Nişanı” için Federal Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’e teşekkür ederiz.

Düşüncelerimizi her düzeyde şekillendiren ve ilham veren bu seçilmiş topluluğa katılmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Başkonsolos Sayın Johannes Regenbrecht’in dile getirdiği övgüler bizi ayrıca derinden etkiledi.

Kültür dünyası ve eğitim sistemlerine  /  uluslararası katkı ve vizyonumuzun / olumlu bir şekilde tanınması ve kabul edilmesi ile /  derinden anlaşıldığımızı hissediyoruz.

Müziğimizin bu kadar çok insanın kalbine ulaşmış olması da ayrıca bir mutluluk  kaynağı.

Lise ve üniversite eğitimimizi Almanya’da tamamlama şansı ile Avrupa kültürünün temellerini büyük bir özveri ile içselleştirme fırsatı bulduk.

İlk birinciliğimizi Almanya’da solist olarak kazanarak onu da kardeşimle paylaşmamız kaderin bir hediyesi.

Bu başarıyı  ulusal ve uluslararası yarışmalarda birincilik ödülleri takip etti. 1977’de Bratislava’daki UNESCO Uluslararası Müzik Yarışması’nda, tüm radyo istasyonları tarafından seçilerek Alman Federal Cumhuriyeti adına birincilik ödülünü kazandık.

47 yıldır müzikal dilimizle, profesyonel kariyerimizde müziğin birleştirici, iyileştirici ve paylaştırıcı gücünü kültürler arası yoğun diyalog yoluyla iletmeye çalışıyoruz.

22 yaşımızdan beri, üniversite eğitimimiz sırasında yoğun bir şekilde Almanya’daki göçmen ve sosyal sorunlarla ilgilenirken kendimize her zaman “Ne yapabiliriz?” Sorusunu sorduk

Goethe Üniversitesi’ndeki çalışma gruplarına katılarak Alman ve Türk kültürü içindeki toplumsal sorunlara somut çözümler aradık ve cevabı sonuçta yine müzikte bulduk.

O andan itibaren, huzurevlerinde, anaokullarında ve özel ihtiyaçları olan çocuklar için müziğin olumlu etkileriyle, farklı kültürlerin çatışmadan uyum ve hoşgörü içinde bir arada var olabilmeleri adına çalıştık.

47 yıllık tecrübemizle, 3 müzik eğitim sistemimiz “Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler”, “Güher & Süher Pekinel Anadolu Orff Müzik Eğitimi ” ve “Tevitöl GSPekinel Müzik Bölümü” ile yeni nesillere de kültürel diyalog ve müzikle vizyonumuzu aktarıyoruz. Birbirini organik olarak tamamlayan, dünya çapında rol model olarak başarılarını ve sürdürülebilirliklerini kanıtlayan sistemleri 15 yılı aşkın süredir yürütüyoruz.

Vizyoner ilham kaynakları olarak bu sistemler, farklı kültürler arasında güçlü ve kalıcı ilişkiler kurmaya devam ediyor.

Öngörülemeyen büyük değişimlerin yaşandığı bu dönemde/ insanları / müziğin ruhu zenginleştiren gücüyle/  her zamankinden daha da kuvvetli birbirine bağlamak ve harekete geçirmek / bizler için çok önemli.

Zira müziğin asıl insani görevi; uyumun dengesini her zaman yeniden / tümüyle hedefleyerek , aktarmak.

Karşılıklı anlayış, hoşgörü, saygı ve dayanışmanın acilen ihtiyaç duyulduğu “Büyük Sıfırlanma” döneminde en büyük önceliğimiz onları bir araya getirerek, insanların ruhlarına dokunmaya, ruhsal nefeslerini teşvik etmeye ve kendilerinin pozitif güçlerini artırmaya devam etmek.

Bu ödül vizyonumuzun ayrılmaz bir parçası olarak ve hayatımızın geri kalanında bizi her zaman motive edecek.

“Müzik, zenginliğiyle her ruhu kucaklayan , her şeyin ötesinde bir dünya dili”

Güher Pekinel

DSGM: Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler

15 yıldır Güher & Süher Pekinel’in hayata geçirerek yürüttüğü “Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler” Sistemi  değişik enstrüman gruplarında tüm Türkiye’den seçilen sıra dışı ve olağanüstü genç yetenekleri, dünya standartlarında,  kariyer yapabilmek ve rekabet edebilmek için destekliyor. 3 etaplı bir süreçte, sisteme baş vuran sıra dışı yetenekler seçilerek DSGM’ye dahil ediliyor.

Gençlere başta Almanya olmak üzere, Avrupa ve Amerika’da , önemli müzisyenlerle eğitimlerini sürdürmek ve önemli uluslararası yarışmalarda yer almak üzere yaşam bursu ve kiralanan 17.-18. Yüzyıl enstrümanları ile enstrüman bursu sağlanıyor.

Bu bağlamda bugüne dek 17 uluslararası, en prestijli yarışmalarda birincilik kazanıldı. Türkiye’de müzik eğitimi ve Batı Müziği alanında kaybedilen jenerasyonların telafisini büyük bir hızla  gerçekleştirmeye devam eden sistemin  müzisyenleri dünyada  önemli orkestralar ve şefler ile Türkiye’de bir ilk olarak eğitimlerine paralel şekilde konserlerini  sürdürmektedirler.  Sistemin en büyük ayrıcalıklarından biri oda müziği konserleri organize ederek, müzisyenleri dinleyiciler ile de buluşturmaktır.

“Müzisyenler İntihar Ediyorlar, Enstrümanlarını Satıyorlar”

Güher & Süher Pekinel Anadolu Müzik Eğitimi

Eğitimin ana hedefi, Türkiye’de müzik eğitiminin anaokulundan itibaren tekrar müfredata kazandırılarak ve okul öncesi eğitim ile başlayarak;  sosyal zeka ve kabiliyetlerin de gelişmesini sağlamanın yanı sıra, en önemli müzik eğitimi pedagojilerini Anadolu’nun  devlet okullarında çocuklara ulaştırabilmek. Lokal çok sesliliğe yer vererek aynı zamanda, sıra dışı yeteneklerin önceden keşfedilerek, doğru yönlendirilmesini sağlamak. Anadolu’da Müzik öğretmenlerinin, bu eğitim yöntemini sürdürebilir şekilde devam ettirmesi adına bugüne dek Güher ve Süher Pekinel tarafından seçilen 6 öğretmen Mozarteum Universitesi Orff Enstitüsünde burslu olarak dil kursu ve yoğun bir eğitim aldılar. Türkiye’ye döndükten sonra Anadolu’nun çeşitli illerinde yüzlerce öğretmene ve ardından domino etkisi ile bugüne dek Anadolu’da 450 bin çocuğa ulaştılar.

Tevitöl GSPekinel Müzik Bölümü

Türkiye’nin her yerinden 3 etapta seçilerek, IQ’ları 130’un üzerinde üstün zekalı gençlerin öğrenim gördüğü bu kurumda, bu hassas zekaları Güher & Süher Pekinel Müzik Bölümü çerçevesinde, müzik disiplini ve nosyonları ile akademik kariyer ve üniversite hayatlarını ileride de destekleyecek, kendilerine geleceğin CEO’ları olarak hayatta sosyal anlamda da önemli kapılar açacak ve topluma kültürel açıdan sorumluluk projeleri ile katalizör olacak şekilde yetiştirmek bölümün ana hedefidir. Müzik tarihi, solfej, enstrüman, müzik teorisi gibi derslerle bölüm öğrencileri müzik ve genel anlamda sanata karşı uluslararası standartlarda bir eğitim almaktadırlar. Başarılarını kabul edildikleri Harvard, Princeton, Stanford gibi dünyanın önde gelen üniversitelerinde sürdürürken, ayrıca müzikle yakın ilişkilerini, üniversitelerin, koro, orkestra ve müzik kulüplerinde de devam ettirmektedirler.

Kuruluşlar ve Güher & Süher Pekinel hakkında detaylı bilgi @pekinels sosyal medya hesapları ve www.pekinel.com adresinde…

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı