MÜZİKSANATTAN

Aydın Gün Teşvik Ödülü’nün Kazananı Belirlendi

İKSV, klasik müzik alanında genç müzisyenleri desteklemeyi sürdürüyor

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), kurucuları arasında yer alan opera sanatçısı Aydın Gün anısına 2012 yılında başlatılan Aydın Gün Teşvik Ödülü ile kültür-sanat üretimini desteklemeyi ve geleceğin sanatçılarının yetişmesine katkıda bulunmayı sürdürüyor.
Her yıl klasik müzik alanında gelecek vadeden 30 yaşın altındaki bir genç müzisyene 20 bin TL değerinde destek sağlayan Aydın Gün Teşvik Ödülü’nün 2020 yılı sahibi, 29 yaşındaki keman sanatçısı Alican Süner oldu.

Genç kuşağın dikkat çeken keman sanatçılarından biri: Alican Süner

Kuşağının öne çıkan kemancılarından, 1992-Mersin doğumlu Alican Süner, ilk keman derslerini Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Lili Çumburidze’den aldı ve 2009’da Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ndan mezun oldu. 2011’e kadar Detmold Müzik Akademisi’nde Prof. Thomas Christian ile lisans eğitimi gördü. Sanatçı, yüksek lisans solistlik çalışmalarını ise Berlin Sanat Üniversitesi’nde Prof. Nora Chastain ile sürdürüyor. 2015 Max Rostal Yarışması ve XXII. Postacchini Yarışması’nda iki uluslararası birinciliğe lâyık görülen sanatçının Max Rostal Yarışması’nda Berlin Konzerthaus Orkestrası eşliğindeki Çaykovski konçerto yorumu, Almanya Kültür Radyosu’nda yayınlandı. Yarışmada dinleyici ödülünü de kazanan Süner, ayrıca Postacchini Yarışması İtalyan Cumhurbaşkanlığı Madalyası’nın yanı sıra 2018 Enescu Yarışması’nda iPalpiti Özel Ödülü, 2008 Mersin Gülden Turalı Keman Yarışması birinciliği ve 2010 Nevid Kodallı Genç Yetenekler Ödülü’nün de sahibi.

2016-2018 yılları arasında Berlin Filarmoni Orkestrası Karajan Akademisi’nde 1. Başkemancı Noah Bendix-Balgley ile çalışan Alican Süner, 2019-2020 sezonunda Berlin Komische Oper’in 1. Başkemancılığı görevini üstlendi. 2017-2019 yılları arasında Güher & Süher Pekinel’in “Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler” projesine dâhil oldu. Şimdiye kadar Almanya, İspanya, İtalya, Hollanda ve İsviçre’de solo konserler veren sanatçı, Berlin Filarmoni & Konzerthaus, Leipzig Gewandhaus, Verona Filarmoni gibi önemli salonlarda Konzerthausorchester, Liszt Oda Orkestrası, I Virtuosi Italiani gibi topluluklarla konserler verdi ve İstanbul Müzik Festivali, Ankara Müzik Festivali, Kissinger Sommer ve Musica Mallorca gibi önemli festivallerde yer aldı. Pierre Amoyal ve Ana Chumachenko gibi ünlü pedagogların ustalık sınıflarına katılan Süner, oda müzisyeni olarak Nora Chastain, Kolja Blacher, Troels Svane ve Adrian Oetiker gibi sanatçılarla aynı sahneyi paylaştı.

Alican Süner’e ödülü 49. İstanbul Müzik Festivali’nin açılış töreninde sunulacak

Aydın Gün Teşvik Ödülü’nün kazananı, İKSV Genel Müdürü Görgün Taner başkanlığında, şef Rengim Gökmen, rejisör Yekta Kara, keman sanatçısı Cihat Aşkın, Borusan Sanat Genel Müdürü Ahmet Erenli ile İKSV Genel Müdür Yardımcısı Yeşim Gürer Oymak‘tan oluşan seçici kurulun oybirliğiyle belirlendi. Alican Süner’e ödülü 49. İstanbul Müzik Festivali’nin açılış töreninde sunulacak.

İKSV, kültür-sanatı desteklemeyi sürdürüyor

Düzenlediği etkinliklerin yanı sıra kültür-sanat yaşamına katkıda bulunmak için pek çok farklı çalışma yürüten İKSV, genç sanatçılar için Aydın Gün Teşvik Ödülü gibi olanaklar sağlamaya, festivalleri ve bienalleri kapsamında eser siparişleri vermeye, ortak yapımlara imza atmaya, ödülleri, yarışmaları ve yarattığı fonlarla kültürel üretimi desteklemeye devam edecek

Aydın Gün Hakkında

Türkiye’de operanın gelişmesine büyük katkıda bulunan, İstanbul ve Ankara Operaları’nın yanı sıra, İKSV’nin de kurucuları arasında yer alan Aydın Gün, 1974-1993 yılları arasında İKSV’nin genel müdürlüğünü üstlenerek vakfın gerçekleştirdiği birçok etkinliğin öncüsü oldu, Yirmi yıl süreyle Uluslararası İstanbul Festivali’nin sanat yönetmenliğini yapan ve İstanbul Bienali’nin ilk yıllarındaki Çağdaş Sanat Sergileri’ni başlatan Gün, Uluslararası Leyla Gencer Şan Yarışması’nın da kurucuları arasındadır. 1990’ların sonunda ailesiyle birlikte Berlin’e yerleşerek sanat alanındaki çalışmalarına orada devam eden Gün, 2007 yılı Kasım ayında, 90 yaşındayken aramızdan ayrıldı. 1988 yılında “Devlet Sanatçısı” unvanıyla onurlandırılan Aydın Gün, “Avrupa Konseyi Kültür Ödülü”nün de sahibidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu