KİTAP

Türkiye’nin Acılar İle Yoğrulmuş Yıllarına Yolculuk: ‘Yarına Kalan’

Şiirsel yazım dili ve destansı anlatımı ile bilinen toplumcu yazar Ulaş Karakaya’nın “Yarına Kalan” isimli öykü kitabı Kırmızı Çatı Yayınevi etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Kitabın adı ‘’Yarına Kalan’’ olsa da, kitap geçmişten günümüze; günümüzden geleceğe uzun ve tükenmek bilmeyen büyük ve soylu bir yolcuğun izlerini taşıyor. Geçmişin gölgesinde ve çağının tanıklığında gelişen kitap geçmiş ile gelecek arasında bir köprü vazifesi görüyor.

Fidel Castro’nun ‘’Biz sanatçının ölümsüzlüğe sahip olma azmini kırmadan çağımızda yaşayanlar için çalışıyor ve onlar için yaratıyoruz’’ söyleminden hareket ediyor ve aslında ertelenmenin acılarından demleniyor.

Türkiye’nin Acılar İle Yoğrulmuş Yıllarına Yolculuk

Günümüz postmodern sanat ve egemen edebiyat anlayışına karşı duruşun izlerini taşıyan kitapta, yazar sizi, Doğu Karadeniz yöresinin pek bilinmeyen ve Temel fıkralarına benzemeyen karanlık yüzünden, Türkiye’nin acılar ile yoğrulmuş yıllarına doğru uzun ve kimi zaman hüzünlü bir yolculuğa çıkarıyor.

Yazar, meşin yuvarlığı hiç ıskalamayıp, hayatı ıskalayan Dominik Raci’nin hüzünlü hikâyesiyle başlattığı soylu yolculuğu; Menderes döneminin savaş karşıtı Adnan’ına söz verdirerek devam ettiriyor. 2.5 liraya bile adam vuran Şeytan Selim’i öldürmek ve vazgeçmek arasındaki keskin yol ayrımında kararıyla baş başa bırakarak, başı karanlık dağların en korkunç karakterlerinden biri olan Durali ile sizi tanıştırıyor.

Yazar okurları silik bir kişilikten adeta epik bir karaktere evrilen Alişan’ın şanlı dönüşümüne tanıklık ettirirken; Ulaşların ölümünü bir ayakkabı boyacısı çocuğun gözlerinden, Mustafa Kemal Atatürk’ün son yolculuğunu ağa zulmüne uğrayan bir köylü çocuğun hüzünlü bakışları ile anlatıyor.

Yazar Ulaş Karakaya kitabı ile ilgili şunları söyledi;

“Bu toprakların acılarını anlattık; çünkü acısını acımız, gözden düşen her damlayı gözyaşımız sayıp, karşılığı alınamamış her alın damlasını kendi terimiz bildik. Alna yazılan gelir başa demedik. Kara yazı saymadık; sayamazdık. Kimseden korkmadık; kalemimizi kırmadık. Bu topraklarda doğduk. Bu bereketli topraklar üzerinde büyüdük. Biz bu toprakların çelişkilerini anlattık. Bu toprakların hikayelerini yazdık.
Ne dedik.
Bizden korkmayın. Biz bu kasabanın, kentin, ülkenin namusuyuz. Bizi satın alamazlar. Öyle bir para yok. İcat edilmedi. Bizi yazacaksınız. Bizi okuyacaksınız.
Bizi tanıyorsunuz. Her fırsatta kapınızdan kovduğunuz fakir ama onurlu çocuklarız. Değişmedik oradayız.
Asiliğimiz denizden duruşumuz dağlardan armağan…
Egemenlere karşı durmanın yeri yoktur. Sokakta, barikatta, edebiyatta. Oradayız…”

44 Öykü Bulunuyor

Kabadayı Daloğlu İshak’tan; savaşmak yerine cephelerden kaçanların hikâyelerine, solun kalesi ODTÜ’de bir futbol maçına yüklenen anlamdan; kurt hikâyelerine kadar geniş bir yelpazeyi içeren kitapta toplam 44 tane öykü bulunuyor.

Kitabın editörlüğünü Nurdeniz Gökçe Uzun yaparken, kitabın kapak çizimleri heykeltıraş Nesrin İçen’e, kapak tasarımı Mesut Aydın’a; kitap içi çizimler ise Yalçın Alaca’ya ait.

Ulaş Karakaya’nın duruşu ve kendine has üslubu ile şekillenen ‘’Yarın Kalan’’ okuyucunun üzerinde önemli bir etki yaratıp, hüzünlü bir tat bırakırken tekrar tekrar okunmayı ve adı gibi yarına kalmayı kesinlikle hak ediyor.

Yayınevi: Kırmızı Çatı Yayınevi
Yazar: Ulaş Karakaya
Kapak Tasarım: Nesrin İçen
Sayfa Sayısı:
 256
Basım Tarihi: Mart 2021
Fiyat: 22,75 TL

Kitaba buradan ulaşabilirsiniz: https://www.kirmizikedi.com/kitap/urun/74320280fe284782a13acca117d3ecdd
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı