SANATTAN

Üniversite gençliği ve İlköğretim çocukları ortak bir dilde buluştu!

İlköğretim ve Üniversite öğrencileri ‘Anlatacaklarım var’ başlıklı sergi ile D’art Galeri’de aynı sergide buluştular.

Sanatçı Süreyya Acar‘ın hem atölyesinden hem Boğaziçi Üniversitesi’nden öğrencilerinin işlerinden oluşan ‘Anlatacaklarım var’ sergisi, D’art Galeri’de sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Öğrencilerin kendi dünyalarını sanatın dilini kullanarak bir kitap gibi anlattıkları sergide yazar Niyazi Selçuk da geri dönüşümün hikayesini anlattığı ‘Yeşil Karıncalar’ kitabını tanıttı.

Öğrenciler, popüler resimleme tekniği ‘doodle’ ile sanatın dilini kullanarak günümüz gençliğinin hızla gelişen teknolojinin, şehir hayatının, iletişim farklılığının hem avantajlarını hem de dezavantajlarını resimlerine aktardılar.

Serginin mimarı Süreyya Acar, sergi ile ilgili şunları söyledi: ‘Bulunduğumuz coğrafyada gençlerin ve çocukların sanat platformu mecralarında kendilerini gösterip, motive olacakları alanlar yeterince bulunmamaktadır. Sanat çalışmalarının, bireysel ve toplumsal faydaları çocukların psikolojik gelişiminde gün geçtikçe daha fazla önem kazanmaktadır. Galerilerin desteği ve biz sanatçıların çabası ile gençlere alanlar yaratabiliriz. Bu organizasyonların tek seferlik göstermelik değil de, sürdürülebilir olması önemlidir. Bu anlamda D’Art Galeri’ye ve sahibi Duygu Bağlan’a bizlere bu fırsatı verdiği için teşekkür ederiz. Çocuklar ve gençler sanatın dilini kullanarak ortaya çıkardıkları çalışmalar ile bizlere çok değerli ipuçları verirler. Bu ipuçlarını takip ederek, dikkate almak da bize düşen en büyük görev ve sorumluluktur. Sanatla yoğrulan bir çocuğun toplumdaki kazanımının göz önünde bulundurulması en değerli süreçtir.’

Sergide Yazar Niyazi Selçuk da ‘Yeşil Karıncalar’ isimli kitabını tanıttı ve öğrenciler için imzaladı. Selçuk, bugüne kadar çocuklara anne babaların, öğretmenlerin, büyüklerin her şeyi öğrettiğini artık bu kitapla birlikte bu döngünün değişeceğini ve çevremiz, dünyamız geleceğimiz için çocukların da büyüklere öğreteceği şeyler olacağını vurguladı.

Sergide ayrıca genç sanatçılar Miray Karşıdağ kemanıyla, Tuğçe Bahçecik saksafonuyla sanatseverlere müzik keyfi de yaşattılar.

Etiketler

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı