KİTAP

Yazar adaylarına Stephen KING’den 10 tavsiye

Okuduğunuz kitap ve romanların etkisi ile bazen bir hikaye ya da roman yazma isteği duyduğunuz olmuştur. Bazen bu istek artarak devam eder, ancak ne yazacağınızı bilemezsiniz. Ünlü yazar Stephen King’in “Yazma Sanatı” kitabı, kalbi yazma tutkusu ile yananlar için iyi bir yol gösterici olabilir.

 

Stephen King, kendi yazarlık öyküsü anlatırken, yazar adaylarına da tavsiyelerde bulunuyor. Yazma ile ilgili ipuçları veren Stephen King, yazı yazma sanatının basit araçlarının neler olduğunu ve bunların nasıl kullanılacağı konularına değiniyor.

 

İşte Stephen King’den yazı yazmak üzerine 10 tavsiye:

 

1 – “Bir yazar olmak istiyorsanız, her şeyden önce yapmanız gereken iki şey var: çok okuyun ve çok yazın. Bildiğim bu iki şeyden kaçınmanın, kestirmeden gitmenin imkânı yok.”

 

2 – “En korkutucu an, daima işe başlamadan hemen önceki andır.”

 

3 – “Okumanın asıl önemi yazarken bir rahatlık ve teklifsizlik kazandırmasındadır; insan başkasının yazdıklarını okudukça, yazı dünyasına daha çok girmiş olur… Ne kadar çok okursanız, kaleminizle veya yazı gerecinizle kendinizi bir aptal durumuna düşürmekten o kadar uzaklaşmış olursunuz.”

 

4 – “Betimleme yazarın hayal gücünde başlar ama okurunkinde bitmesi gerekir.”

 

5 – “En iyi hikâyelerin daima olay yerine insanlar hakkında bir sonla bittiğini düşünüyorum, buna karakter yanlısı olmak denebilir.”

 

6 – “Cehenneme giden yolun zarflarla döşendiğine inanıyorum…”

 

7 – “Kelimeler cümleleri oluşturur; cümleler de paragrafları oluşturur; bazen de paragraflar canlanır ve nefes almaya başlar.”

 

8 – “İnsan, para kazanmak için, ünlü olmak için, kızlarla çıkmak için, ileride rahat etmek için veya arkadaş kazanmak için yazı yazmaz. Yazdıklarının okuyanların hayatlarını ve kendi hayatını zenginleştirmek işin yazar. Ayakta durmak, iyi olmak ve kendini aşmak için yazar. Bir de mutlu olmak için, tamam mı? Mutlu olmak için.”

 

9 – “Şimdi bir şeyi açıklığa kavuşturalım, tamam mı? Fikir Deposu diye, Öykü Merkezi diye, Gömük Çok Satanlar Adası, diye bir yerler yok; iyi öykü fikirleri kelimenin tam anlamıyla yoktan var oluyor, boş bir gökyüzünde dosdoğru üstünüze geliyorlar; daha evvelden birbiriyle hiç ilişkisi olmayan iki fikir bir araya gelip güneşin altında yepyeni bir şey oluşturuyor. Sizin işiniz bu fikirleri bulmak değil ve fakat kendilerini gösterdiklerinde onları tanımak.”

 

10 – “Bir ilham perisi var (ilham perileri genelde kadındır ama benimki erkek, korkarım bu gerçekle yaşamak zorunda kalacağız) ama uçarak çalışmanıza odanıza gelip de sihirli yaratıcılık tozlarını daktilonuza veya bilgisayarınıza saçmıyor. O bir bodrum adamı. Onun seviyesine inmeniz gerek ve bir kez oraya inince, adamın yaşaması için oraya bir kat döşemek zorundasınız. Bütün yorucu işleri yapmanız lazım, başka bir deyişle, peri oturup sigarasını içer ve hayran hayran bovling maceralarını düşünüp sizi yok saymaya çalışırken, siz ter dökeceksiniz. Sizce bu adil mi? Bence adil. Belki pek yüzüne bakılacak biri değil, belki pek konuşulacak biri de değil (benimki, görev başında olmadığı zamanlarda sadece homurdanır) ama elinde ilham var. Bütün işleri sizin yapmanız ve bütün gece yarısı yakıtlarını tutuşturmanız normal, çünkü o sigaralı ve minik kanatlı adamın bir çanta dolusu sihri var. O çantanın içindekiler hayatınızı değiştirebilir. Bana inanın, çünkü biliyorum.”

 

(www.zirvehaberajansi.com)

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı