SANATTANSİNEMA

‘Yücel’in Çiçekleri’

Beylikdüzü Belediyesi tarafından yapılan Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi’nin açılışı, düzenlenen bir dizi etkinlikle yapıldı. Açılışta konser, panel, sergi ve ‘Yücel’in Çiçekleri’ belgesel filminin gala gösterimi gerçekleşti.

Kültür merkezinin açılışına sanat, siyaset dünyasından birçok isim ve vatandaşlar katıldı. Kültür Merkezi açılışında, Cumhuriyet Tarihinin en büyük eğitim devrimini gerçekleştirmiş, Köy Enstitüsünün kurucularından Hasan Ali Yücel, İsmail Hakkı Tonguç ve Köy Enstitüleri fotoğraf sergisi açıldı.

Hasan Ali Yücel, İsmail Hakkı Tonguç ve Köy Enstitüleri konulu panelde ise Deniz Bayramoğlu‘nun moderatörlüğünde Kemal Kocabaş ve Gülümser Yücel konuşmacı olarak yer aldı.

Açılışta ayrıca yönetmenliğini ve senaryosunu Cengiz Özkarabekir‘in yaptığı ‘Yücel’in Çiçekleri’ filminin gala gösterimi yapıldı. Filmde Atatürk‘ü Mahir Günşiray, İsmail Hakkı Tonguç‘u Muhammet Uzuner canlandırıyor. Filmde Hasan Âli Yücel‘in çocukluğunu Ege Şenoğul, gençliğini Kutay Şahin, yetişkin dönemini ise Mehmet Tokat oynadı.

Köy Enstitülerini anlatan belgeselde Hasan Ali Yücel ve İsmail Hakkı Tonguç’un nasıl bir eğitim devrimcisi oldukları anlatılıyor. Cumhuriyetin en zor zamanlarında yaptıkları eğitim seferberliği ile Anadolu’ya atılan tohumların karşılığının nasıl alındığı gözler önüne seriliyor.

Hasan Ali Yücel’in torunu Ali Eronat duygularını, “Hasan Ali Yücel ile Köy Enstitüleri çok kırık bir aşk hikâyesi gibidir. O dönem enstitü toplantıları yapıldığında ben 6 yaşındaydım. O zamandan bugüne de Köy Enstitüleri’ni 58’inci kez anıyoruz. 12 Eylül’ün karanlığındaki dönemlerde bile hiç sektirmeden andılar. O kırık aşk hikâyesinin bir kahramanı Hasan Ali Yücel, bir kahramanı İsmail Tonguç, bir diğer kahramanları ise köy Enstitülü öğretmenlerdir” şeklinde ifade etti.

Belgesel gösteriminin sonrası Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından katılımcılara ve belgeselin yapımcı, yönetmen ve oyuncularına plaket takdim edildi.

Haber-Fotoğraf: Nasuh Bektaş

Başa dön tuşu