ETKİNLİKLERSERGİ

Yunus Emre Dokumacı Sergisi: ‘Savrulan, Birleşen’

Yunus Emre Dokumacı’nın kişisel sergisi, 6 Kasım’a kadar Şişli Nazım Hikmet Kültür Sanat’ta ziyaretçilerini bekliyor.

Eskişehir Güzel Sanatlar Anadolu Lisesi’nden 1991’de mezun oldu. 2000’de Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nü tamamladı. Ülkemizde ve Almanya, Moldova, İsveç, Birleşik Devletler gibi ülkelerdeki koleksiyonlarda çalışmaları bulunuyor. RHSanat, KareSanat, UPSD gibi birçok karmalarda işleri yer aldı.

2004’te RH Sanat Magazin’in Genç Ressamlar Yarışması’nda seçilerek 2005’te Pera Müzesi ‘Çağdaş Türk Resminde Genç Açılım’ sergisine Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği’nce seçilerek etkinliklerini sürdürdü. Ardından 2010’da Beşiktaş Çağdaş’ta  ‘Çağdaş Türk Resminin Genç Kuşağı’ sergisinde çalışmaları yer aldı. 2014’te RH Sanat’ın düzenlediği 10.Uluslararası Genç Ressamlar Yarışması’nda ödül aldı..

Yunus Emre Dokumacı’nın sanat görüşü; 2008’den sonra iyice yalınlaşmaya başlayan artık soyuta  dönmüş olan hayvanların tüyleri, postları, pençeleri onun sanat pratiğinin odağını oluşturmakta. 1997’den beri başta Ayı olmak üzere Anadolu Leoparı’nın tüylerini pençelerini abuk hallerini duygularını Bursa Karacabey Ayı Barınağı olmak üzere hayvanat bahçelerinde, hayvan barınaklarında çok fazla sayıda çizimler gözlemler yaparak içlerinden seçki yapıp tuvalleştirdi. Artık doğadaki hallerinin aksine organize  şekilde istifleyerek inanılmaz bir sabırla onları kurguluyor.

Kendine özgü ifade biçimleriyle benzersiz kurgularıyla tuvalleri farklı bir konumda değerlendirilen Dokumacı’nın “Savrulan, Birleşen” başlıklı sergisi, 6 Kasım’a kadar Şişli Nazım Hikmet Kültür Sanat’ta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu