ETKİNLİKLER

Zeytinburnu Kültür Sanat Etkinlik Takvimi: 4-13 Mart 2021

Zeytinburnu Kültür Sanat’ta yine kültür hayatımızda önemli başlıkların açılacağı bir hafta sizleri bekliyor.

Sezon boyunca düzenli olarak devam eden söyleşi ve seminerlerin yanı sıra, Zeytinburnu Kültür Sanat, sergi ve müzik kategorilerinde de nitelikli sanatçı ve eserleri sanatseverlerle buluşturmaya devam ediyor.

Seminer: 8 Mart Pazartesi // 20.00 
İslâm Düşüncesi: “İbnü’l-Arabî Geleneği” //Prof. Dr. Ömer Türker

Prof. Dr. Ömer Türker rehberliğinde, İslâm düşüncesine yön veren ana prensipler ve İslâm düşünce birikiminin bugünün modern meselelerine yönelik yaklaşımlarını ele alan “İslâm Düşüncesi” seminerleri, her ay odaklandığı spesifik konularla topyekûn bir düşünce tablosu resmediyor. Türker bu ay “İbnü’l-Arabî Geleneği” üzerine bir seminer gerçekleştirecek.

Söyleşi: 9 Mart Salı // 20.00
Müzikli Söyleşi: “Sokak Müzisyenliği”

Düzenleyen: Murat D. Çekin
Konuk: Sedat Anar

Santur sanatçısı Sedat Anar, Türkiye’de icracısı çok az olan bu sazı öğrenmek için bir süre İran’da yaşadı, sekiz yıldan fazla Ankara’da sokak müzisyenliği yaptı. Bu müzikli söyleşide Anar, sokak müzisyenlerinin kimler olduğunu, neden sokakta müzik icra ettiklerini, sokak müzisyenliğinin bilinmeyen yönlerini tecrübelerinin ışığında bizlerle paylaşırken santuru ile ruhumuzu besliyor.

Konser: 10 Mart Çarşamba // 19.00
İstanbul Devlet Modern Folk Müzik Topluluğu

Türkiye’nin dört bir yanından derlenen türküleri yeni bir bakış açısıyla yorumlayan; ülkemizde ve dünyada gerçekleştirdikleri birçok başarılı performansla büyük beğeni toplayan İstanbul Devlet Modern Folk Müzik Topluluğu, 10 Mart Çarşamba günü, saat 19.00’da Zeytinburnu Kültür Sanat’a konuk oluyor.

Seminer: 12 Mart // 20.00
İstiklâl Marşı ve İstanbul // Ali Şükrü Çoruk

Kabul edilişinin 100. yılını idrak ettiğimiz İstiklâl Marşı şiir olarak İstanbul gazetelerinde ne zaman yayımlandı? Marşın bestesini yapan Ali Rıfat Çağatay, bu besteyi koro eşliğinde halkın karşısında ilk olarak ne zaman icra etti? İstanbul’un işgal altında bulunduğu bir ortamda bütün bunları yaparken nasıl bir yol izledi? Bu seminerde İstanbul’un, Mehmet Âkif Ersoy tarafından Ankara’da yazılan İstiklâl Marşı ile tanışması devrin olayları ve yukarıdaki sorular etrafında ele alınacak.

Nağmedar: 13 Mart // 14.30
Sandık Şarkıları

Zeytinburnu’nda, geleneksel Türk müziği icracıları ve sevenlerinin düzenli olarak bir araya geldikleri Nağmedar, bu hafta da özel bir dinleti ile müzikseverleri davet ediyor. Usta müzisyenler Hidayet Sevinç, Mehmet Şimşek, Soykan Şenyaylar, Burak Dursun özel bir repertuvar ile Nağmedar’da müzikseverlerle bir araya geliyor.

Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi
Semiha Şakir Cad. Zeytinburnu 15 Temmuz Meydanı
Zeytinburnu / İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu