ETKİNLİKLER

Zorlu Performans Sanatları Merkezi Konser & Polly Jean Harvey

Dört yıllık aranın ardından 15 Nisan’da dokuzuncu stüdyo albümü “The Hope Six Demolition Project”i yayınlamaya hazırlanan ve bu albümün müjdesini hayli pozitif yorumlar alan ilk single “The Wheel”la veren Polly Jean Harvey, bugüne kadar yayınladığı her bir işiyle “ikonik müzisyen” tabirini sonuna kadar hak eden PJ Harvey, 8 Haziran’da Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde sevenleriyle buluşuyor.

1988’de “Ruh ikizim” diye bahsettiği, solo kariyerinde de uzun süre beraber çalıştığı John Parish’in de yer aldığı “Automatic Dlamini” ile profesyonel müzik kariyerine başlayan İngiliz sanatçı, bu tecrübesinin ardından Rob Ellis ve Ian Oliver’la beraber, başlarda bir trio olarak kurduğu PJ Harvey adı altında müzik yapmaya başladı. 1992 yılında yayınlanan ve müzik tarihindeki çıkış albümleri arasında çok önemli bir yeri bulunan Dry, PJ Harvey kariyerinin resmi başlangıcını yaptı. 1993 yılında ise ünlü prodüktör Steve Albini’yle çalıştığı “Rid of Me”yi yayınladı.

Bu iki albümün ardından, trio olarak başlayan PJ Harvey serüveninin bir solo projeye dönüştüğünü söyleyebiliriz. Sanatçının John Parish, Mick Harvey, Flood, Eric Drew Feldman ve Rob Ellis gibi müzisyen ve prodüktörlerle çalıştığı müzik kariyeri, 1995 yılında yayınlanan “To Bring You My Love”la daha da ivme kazandı.

Hemen hemen her albümüyle hem sound’unu, hem de imajını yenileyen PJ Harvey, 1998’de yayınlanan “Is This Desire?”la ana akım müzik sahnesinde de başarılı olmaya başladı. Electronica, gospel, folk, rock, pop, klasik müzik, caz, blues derken hemen hemen her müzik türüne uygun, birbirinden başarılı eserler üreten PJ Harvey, 2000 yılında yayınlanan “Stories from the City, Stories from the Sea”yle başarısını bir üst seviyeye taşıdı.

2004’te yayınlanan “Uh Huh Her”, 2007’de yayınlanan piyano ağırlıklı zamansız albüm “White Chalk” ve 2011’de yayınlanan Mercury Prize ödüllü “Let England Shake”in ardından şunu rahatlıkla söyleyebiliriz; PJ Harvey’nin her bir kaydı, döneminin çok ötesinde bir vizyonla üretilmiş, müziğin zamansızlığını kanıtlayan birer başucu albümü.

Bu durum, sanatçının uzun süreli arkadaşı ve iş ortağı olan prodüktör Flood’la çalıştığı, dünyanın farklı bölgelerindeki sorunlara değindiği dokuzuncu stüdyo albümü “The Hope Six Demolition Project”le kaldığı yerden devam edecek.

En az albümleri kadar değerli canlı performanslarıyla da müzik kariyerinde büyük başarılar kazanan ikonik İngiliz müzisyenin, 8 Haziran’da Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde gerçekleşecek konserini kaçırmayın.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı