KİTAP

2018 Ümit Kaftancıoğlu Öykü Ödülleri Kazananları belli oldu.

Gazeteci Yazar Ümit Kaftancıoğlu adına her yıl öykü yarışması düzenleniyor. Bu yıl 14’üncüsü düzenlenen öykü yarışmasının kazananları belli oldu.

Adnan Özyalçıner, Mehmet Güler, Öner Yağcı, Zeynep Aliye, Enver Aysever, Feyza Akbulut Öner, Hakan Cucunel‘den oluşan seçici kurulun yaklaşık 3 aylık okumaları sonucunda dereceye giren ilk 10 öykü belirlendi.

2018 Ümit Kaftancıoğlu Öykü Ödülleri ve Anma Etkinliği 7 Nisan 2018 Cumartesi günü Saat: 19.00’da Bakırköy Yunus Emre Kültür Merkezi‘nde gerçekleştirilecek.

Birincilik – “Ev” adlı öyküsü ile Öznur BABUR

İkincilik – “Sokağı Gözetleyen Adam” adlı öyküsü ile Ertuğrul ÖZKESKİN

Üçüncülük – “Kuyu” adlı öyküsü ile Süleyman SAVAŞ

Mansiyon –

“Erteleli Behçet Efendi” adlı öyküsü ile Zeliha ERGÜN

“Kaçış” adlı öyküsü ile Pelin MACİT KUTLU

“Güngör Apartmanı” adlı öyküsü ile Mustafa ACET

“Kiraz Seyranı” adlı öyküsü ile Rasim SAVAK

“Misafir” adlı öyküsü ile Ramazan GÜNGÖR

“İçimden Kuşlar Havalandı” adlı öyküsü ile H. Meriç DORUK

“Koyun” adlı öykü ile Seyhan Aslan Hanotte 

Ümit Kaftancıoğlu Kimdir?

Asıl adı Garip Tatar olan Ümit Kaftancıoğlu, Ardahan’ın Hanak ilçesine bağlı Koyunpınarı (eski adı Saskara) köyünde doğdu. Halk aşıklarının, söz sohbet bilenlerin dizinin dibinde destan, masal, türkü, efsane dinleyerek büyüdü. Okuma ve yazmayı çok küçük yaşta öğrendi. İlkokulu bitirdikten sonra köy enstitüsüne girmek için yollara düştü. 1957’de Cılavuz Köy Enstitüsü’nü bitirdi. Üç yıl kadar Mardin’in Derik ilçesinde ilkokul, Rize’nin Pazar ilçesinde ortaokul öğretmenliği yaptı. 1961’de Balıkesir Necatibey Eğitim Enstitüsü Edebiyat bölümünü bitirdi. Bir süre Türkçe öğretmenliği yaptı. Türlü soruşturmalardan sonra öğretmenlikten uzaklaştırıldı.

1974’te TRT’de yapımcı olarak çalışmaya başladı. Dönemeç adlı hikâyesiyle 1970 TRT Büyük Ödülü’nü aldı. Köy Odası programlarını hazırlayan ekibin sorumlusu oldu. Hakullah adlı röportajıyla 1972 Ali Naci Karacan Birincilik Armağanı’nı aldı.

11 Nisan 1980 gününün sabahı evinden işe gitmek üzere dışarı çıktığında silahlı saldırıya uğradı. Sırtına ve göğsüne isabet eden 5 kurşun nedeniyle ağır yaralanan Kaftancıoğlu, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Olaydan sonra tutuklanan Ahmet Mustafa Kıvılcım, polise verdiği ifadede Kaftancıoğlu’nu “solcu olduğu için” öldürdüğünü söyledi. Kıvılcım, Askeri Mahkeme tarafından ömür boyu hapse mahkûm edildi; fakat cezası Askeri Yargıtay tarafından bozuldu ve 4 yıl tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakıldı.

Eşi Nurcan Kaftancıoğlu Türkçe ve edebiyat öğretmenliğinden emeklidir. Bir oğlu bir kızı vardır.

2005 yılından beri anısına her yıl Ümit Kaftancıoğlu Öykü Yarışması düzenlenmektedir.
(Wikipedia)

Haber: Nasuh Bektaş

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı