SANATTAN

301 Madenciyi Unuttun mu?

Akdeniz Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Fotoğraf Bölümü Başkanı Doç. Uğur Günay Yavuz’un çektiği fotoğraflardan 301+ isimli fotoğraf sergisi Beşiktaş Fulya Sanat’ta açılıyor.

13 Mayıs 2014 günü Manisa’nın Soma ilçesinde, Türkiye tarihinde en çok can kaybı ile sonuçlanan Soma faciasında hayatını kaybeden 301 işçiyi unutturmamak adına düzenlenen 301+ isimli fotoğraf sergisi Beşiktaş Fulya Sanat’ta açılıyor.

301+’ isimli fotoğraf projesinin çekimleri 301 kişinin yaşamını yitirdiği ve üç yıl geçmesine rağmen mahkemeden mahkemeye hatırlanır hale gelen bu işçi katliamını gündemde tutmak amacıyla Türk Psikologlar Derneği ve Sosyal Haklar Derneği‘nin de destekleriyle gerçekleştirildi. Temmuz ve Ağustos 2015’te Soma, İstanbul, Kırkağaç, Akhisar ve Kınık’ta bulunan şehit madenci ailelerine yapılan ziyaretlerde yapılan fotoğraf çekimlerinden oluşuyor. İki aylık çalışma sürecinde yüzün üzerinde aileye ulaşılmış, altmış aileye ev ziyaretleri yapılmış ve bu ziyaretler sonucunda elli ailenin fotoğraf çekimleri yapıldı. 301+, Soma dışında yaşayan insanlara bunu göstermeyi amaçlayan bir fotoğraf projesidir.

Fotoğrafları çeken Doç. Uğur Günay Yavuz‘un bu fotoğraf sergisinin esas amacını  şöyle açıklıyor:
‘301 rakamının ötesinde, babasız kalan 432 çocuk, kocasını kaybeden 255 kadın olduğunu, 301 madencinin anne ve babalarının evladını elleriyle toprağa verdiğini, gidenlerin ardından geride kalanların hayatta kalma çabasına tanıklık etmek ve bu tanıklığı paylaşmak bu fotoğraf projesinin başlıca amacıdır.’

İlk olarak 13-14 Mayıs 2016’da Sosyal Haklar Derneği Soma Temsilciliği’nde açılan sergi, buna benzer katliamların tekrar yaşanmaması, gerekli tedbirlerin alınması, katliamın nedenlerinin ortadan kaldırılması için Soma’nın unutulmaması, unutturulmaması adına 12-17 Mayıs 2017 tarihleri arasında İstanbul, Beşiktaş Fulya Sanat‘ta gezilebilir.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı