SANATTAN

6. Türkan Saylan Sanat ve Bilim Ödülleri

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, 2010 yılından bu yana her yıl, Türkan Saylan’ın ölüm yıl dönümünde, adını ve anlayışını yaşatmak için bilim ve sanat ödülleri veriyor.

İş Sanat Merkezinde yapılan töreni Ali İhsan Varol sundu. Tayfun Talipoğlu‘nun yönettiği Türkan Saylan Belgeseli gösterildi. Programın Açılışında ÇYDD Başkanı Aysel Çelikel, ÇYDD Bşk.Yrd. Nihal Kızıl Öztorun, ÇYDD Bşk.Yrd. Gülsün Kaya ve Prof. Dr. Ayşe Yüksel konuşma yaptı.

Belgeselde ve konuşmalarda Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin nasıl kurulduğu, neden eğitim ve kız çocuklarının okula gönderilmesi gerektiği anlatıldı. Toplumsal sorunların kaynağında eğitim eksikliğini tespit eden Türkan Saylan ve arkadaşlarının bu eksikliği gidermek adına bu derneği kurduklarının altı çizildi. ÇYDD yöneticileri bu yolda ilerlerken birçok tehdit, dava ve zorluklarla karşılaştıklarını anlattılar.
Türkan Saylan

Son dönemde yaşanan asrın kumpas davası ÇYDD’yi de vurmuştu. Yalan ve iftiralarla özellikle çağdaşlaşmanın kalesi diye gördükleri ÇYDD’yi de hedef aldılar. ÇYDD açılan tüm davalardan beraat etti ancak zamanı ve enerjisi çalındı. Türkan Saylan, dernek olarak kuruluşta koydukları ilkelere bağlı kalmaları uzun ömürlü dernek olmalarında önemli bir etken olduğunu söylemişti. ÇYDD yöneticleri de dernek olarak partiler üstü bir tutum sergilediklerini, bunu tüzüklerine de koyduklarını söylediler. Türkan Saylan’ın bıraktığı yoldan yürümeye devam ettiklerini, kendilerinden sonra da görevi devralacak arkadaşların da aynı şekilde devam edeceğini belirttiler.

ÇYDD olarak gönüllerin verdiği destekle; 64.920 ortaöğretim, 32.803 üniversite öğrencisine burs verdiklerini, 1 üniversite eğitim birimi, 14 eğitim ve kültür evi yaptırdıklarını, 2 lise, 17 derslikli 6 anaokulu, 24 ilköğretim okulu, 32 köy okulu, 36 öğrenci yurdu yaptırdıklarını söylediler. Bunların yeterli olmadığını daha çok yapılacak iş olduğunu bunun için gönüllü desteğinin önemli olduğunu hatırlattılar.

Türkan Saylan Ödülleri 3

Konuşmalardan sonra ödül törenine geçildi. İki dalda ödül verildi. ‘Sanat’ dalında ödül Melike Belkıs Aydın (Pembe Kızıl) ve Göksu Baykal (Geç Kalmış Bir Öpüş) arasında paylaştırıldı. Bilim (sağlık alanında) “Sağlık” alanındaki bilim ödülünün sahibi ise “Otozomal Dominant Polikistik Böbrek Hastalığı” çalışması ile Doç. Dr. Yalçın Solak oldu. Ödül töreni sonrası dünyaca ünlü piyanistimiz Gülsin Onay tarafından konser verildi. Konser sonrası toplu fotoğraf çekimi ile anma ve ödül töreni tamamlandı.

Fotoğraf-Haber: Nasuh Bektaş

Ali İhsan Varol

Türkan Saylan Ödülleri 2

Gülsün Onay

Gülsün Nasuh

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı