SANATTAN

72 dolara 75 milyon dolar!

1958’de 72 dolara satılan, restorasyondan geçince Leonardo da Vinci’ye ait olduğu anlaşılan tabloyu 75 milyon dolara satın alan koleksiyoncunun ismi açıklanmadı.

Rönesans döneminin ünlü sanatçısı Leonarda da Vinci‘ye ait 1513 tarihli ahşap panel üzerine yağlı boya resim 75 milyon dolarlık rekor bir fiyata gizli bir müşteri tarafından satın alındı. Salvator Mundi (Dünya’nın Kurtarıcısı) adlı portre 1958’de da Vinci’nin stüdyosunda çalışan başka bir ressama ait olduğu düşünülerek 72 dolara elden çıkarılmıştı. 2000’li yılların başında tabloyu satın alan New Yorklu sanat tüccarları Alexander Parish ve Robert Simon eser üzerinde yapılan detaylı temizlik çalışmaları ve onarımların ardından resmin Leonardo da Vinci tarafından yapıldığını kanıtlamıştı.

FİYATI ÇOK MAKUL

İngiltere’nin başkenti Londra’da ünlü müzayede firması Sothbey’s tarafından geçen hafta pazartesi günü yapılan açık artırmada portreyi kimin satın aldığı tüm araştırmalara rağmen bilinmiyor. Londra’daki galeri sahiplerinden Anthony Crichton-Stuart söz konusu satış bedelini da Vinci’nin Batı sanatı için önemi nedeniyle oldukça “makul” olarak niteledi. Crichton-Stuart, “66 santimetre uzunluğundaki portre tüm Batı sanatının en büyüleyici ve önemli ismi tarafından imzalanmış” dedi.

Selfiewebbie reklam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı