KİTAPKÖŞE YAZILARINasuh Bektaş

9. Kadıköy Kitap Günleri Tamamlandı – Nasuh Bektaş yazdı…

Finali de başlangıcı gibi büyük bir kalabalıkla muhteşem bir gösteri ile tamamlandı. Finalde Sunay Akın‘ın “Son Tren” gösterisi okurların yoğun katılımı ile izlendi.

Dokuz gün süren Haydarpaşa Kadıköy Kitap Günleri, 325 binin üzerinde okur tarafından ziyaret edildi. Geçen sene beş gün süren fuarı 110 bin okur ziyaret etmişti. İkinci yılda ulaşılan okur sayısı büyük başarı. Bu yıl 180 yayınevi katıldı, 100 yayınevi için yer tahsisi yapılamadı. Ulaşılan ziyaretçi sayısına göre ortalama günde 40 bin okur ziyaret etti.

Kitap fuarını 9 gün boyunca takip etmeye çalıştım. Okurlar, yazarlar ve yayınevleri ile görüştüm. Genel olarak her kesim çok memnundu fuardan. Yazarlar, iki-üç saatliğine imza günü diye geliyorlardı, ortamın güzelliğinden fuarın kapanışına kadar imzaya devam ettiler. Okuyucular için ulaşımı rahat açık alanda oluşu, rahat rahat dolaşma imkânı olması memnuniyet vericiydi. Kimi okurlar ailece geldiklerini ve güzel bir gün geçirdiklerini söylediler. Herkesin isteği fuarın devam etmesi ve bitmemesi yönündeydi. Kimi okur, yazar ve yayın evi burada sabit bir kitap fuarı alanı olsa diye dileklerini dile getirdiler.

Fuar süresince, çevre, edebiyat, şiir, tiyatro, kent, siyaset gibi birçok konuda söyleşiler oldu. İki söyleşi alanı vardı, söyleşilere de yoğun bir ilgi vardı. İrfan Değirmenci, Canan Karatay, Mine Kırıkkanat, Güldal Mumcu, Yekta Kopan, Ayşenur Süral Yazıcı, Enver Aysever, Ataol Behramoğlu, Nihat Sırdar, Hanefi Avcı, Ahmet Ümit, Nasuh Mahruki, Aykurt Nuhoğlu, Sedef Kabaş, Fatih Portakal gibi birçok ismin söyleşisi oldu. Söyleşisi olan yazar ve sanatçılarla beraber 835 yazar-sanatçının imza günleri oldu.

Fuar başlangıcında Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu ile fuar hakkında konuşmuştuk. Aykurt Başkan, ‘fuar boyunca belediyeden arta kalan tüm zamanımı fuarda geçireceğim, halkın içinde olmayı ve onları dinlemeyi çok önemsiyorum, böylece bizim belediye olarak halkın gözünden nasıl göründüğümüzü anlama imkânı oluyor.’ demişti. Gerçekten fuar boyunca her gün Aykurt Başkanımızla karşılaştık ve kısa fuar değerlendirmeleri yaptık. Sayın Başkan da fuara gösterilen ilgiden çok memnundu.

Kadıköy Belediyesi’ne, çalışanlarına ve fuar için emek veren herkese çok teşekkürler. Fuar boyunca hepsi olağanüstü gayret gösterdi, fuar boyunca insanların rahat etmeleri için ellerinden gelen çabayı gösterdi. Kendim de bire bir emeklerine şahit oldum. Sorunsuz güzel bir fuar günleri sayelerinde tamamlandı.

Fuar son günü Enver Aysever söyleşisi ve Sunay Akın‘ın muhteşem gösterisi ile tamamlandı.

Nasuh Bektaş

Soğuk Duş Almanın Faydaları

Başa dön tuşu