KİTAP

“Aitlik, uydurulmuş bir saçmalık”

Galapera Kültür Sanat Derneği, Yazar Rahime Sarıçelik’in, ‘Kimliksiz Öyküler’ kitabının imza-söyleşi gününe ev sahipliği yaptı.

Yaşamını Fransa’da sürdüren yazar Rahime Sarıçelik‘in Nisan ayında İmleç Kitap‘tan çıkan ‘Kimliksiz Öyküler’ kitabı ile ilgili Galapera Kültür Sanat Derneği‘nde bir söyleşi düzenlendi. Yayınevinin editörleri Melek Öztürk ve Hasan Uygun moderatörlüğünde gerçekleşen söyleşiye okurlar da yoğun ilgi gösterdi.

Rahime Sarıçelik, Fransa ve Türkiye arasında gidip gelen “Kimliksiz Öyküler”de, toplumsal cinsiyet kavramını, hayatı soruşturuyor. Kahramanlar, geleneklere alışamayan tüm ötekiler gibi, her türlü kabullenişin dışında yaşıyor. Bir öyküden diğerine kendi yolunu aydınlatmakla kalmayıp, yeniden kendini var etmenin farklı biçimlerini yaratıyor.

Hayatın kurallarına, acımasızlığına, geleneksel algıya edebiyatın naif diliyle karşı çıkan Yazar, “Aitlik, uydurulmuş bir saçmalık.” derken ‘Bir kadın, bir eşcinsel ya da bir engelli, kim olursan ol, içindeki deliden, kendinden, ruhundan uzaklara düşme. Çünkü aşksız yaşamak ölmek gibidir, oysaki ölü bir bedende ruhun ne işi var ki…’ hatırlatmasını yapmayı da ihmal etmiyor.

Kadın olmanın, kendini eksik hissetmenin utancını, dilsizliğini yansıtan ve kendine çizilen hayatı reddeden kadınların öykülerini anlatan ‘Kimliksiz Öyküler’in illüstrasyonlarını da Ressam Serhat Alparslan çizdi.

Başa dön tuşu