KİTAP

Başlangıcından Bugüne 1914-2018 Afişlerle Türk Sineması

Türker İnanoğlu, çalışma ekibi ve TÜRVAK tarafından hazırlanan, sinema tarihimizi anlatan eşsiz bir eser yayınlandı: “Başlangıcından Bugüne 1914-2018 Afişlerle Türk Sineması”

Yeşilçam filmlerinin başlangıçtan bugüne sinema afişleri ve içeriklerinden oluşan iki ciltlik eser 2344 sayfadan oluşuyor. 8104 afişin yer aldığı eser, beş yıllık bir çalışmanın ürünü olup, bu çalışmayı Türker İnanoğlu ve on iki kişilik bir ekip yaptı.

İki ciltlik kitabın tanıtımına Yelişçam’ın usta isimleri ve sinema sanatçıları katıldı. Tanıtıma, Türkan Şoray, Cüneyt Arkın, Göksel Arsoy, Türker İnanoğlu, Müjdat Gezen, Hıncal Uluç, Zafer Ergin, Özgür Ozan, Nehir Erdoğan, Oya Okar katıldı.

Yeşilçam’ın usta isimleri bu çalışmanın Sinema tarihi açısından eşsiz bir eser olduğunu söylediler. Türker İnanoğlu’nun Yeşilçam’a ve sanatçılara verdiği katkıları anlattılar. Bu çalışmada yine Türker İnanoğlu’nun sinemamıza kattığı büyük değerin önemini vurguladılar.

Türker İnanoğlu özellikle bu eseri gelecek kuşaklara ve araştırmacılara rehberlik yapsın diye hazırladığını söyledi.

“Başlangıcından Bugüne 1914-2018 Afişlerle Türk Sineması”

Bay Sinema-Türker İnanoğlu, Türvak Kitapları Serisine bir kitap daha ekliyor.   “Başlangıcından Bugüne 1914-2018 Afişlerle Türk Sineması” gerek içeriği gerek kapsamı açısından benzersiz bir kitap. İki ciltten ve toplam 2344 sayfadan oluşuyor. Kitapta 8104 filminin afişi yer alıyor. Her film afişinde yer alan künye bilgileri, bu kitaba Türk Sineması’nın nüfus kâğıdı niteliğini kazandırıyor. Yapımcısından yönetenine, oyuncusundan diğer çalışanlarına; hatta afişlerin basıldığı matbaa adlarına kadar bilgilerin yer aldığı afişler kitapta kronoloji izlenerek sunuluyor.

Yılların birikim ve emeğini gerektiren bu arşivdeki afişlerin birçoğu Erler Film arşivinden.  Bağışçılardan gelen afişler de önemli yer tutuyor.  Pek çoğu kıran kırana mücadelelerle kazanılan müzayedelerden elde edilmiş. Kimileri vefat etmiş sinemacıların ailelerinden… Kimileri de yıllarca kapısı açılmamış ardiyelerden… Hatta iz sürerek Almanya’ya kadar gidilerek, elde edilenler de bu afişler arasında.  Önemli bölümü ise İstanbul Beyazıt Kütüphanesi ile Ankara’daki Milli Kütüphane’nin bodrum katlarındaki depolarından…

Bay Sinema-Türker İnanoğlu, 62 yıllık birikiminin görsel ve arşiv nitelikli “Başlangıcından Bugüne 1914-2018 Afişlerle Türk Sineması” kitabını,  ömrünü adadığı sinemaya bir vefa borcu ürünü olarak değerlendiriyor ve sinema tarihine yaptığı katkıdan ötürü mutluluk ve gurur duyuyor.
TÜRVAK

Haber-Fotoğraf: Nasuh Bektaş

Bu kitaba KitapDevrimi.com’dan ulaşabilirsiniz: http://kitapdevrimi.com/magaza/kitap/sanat/afislerle-turk-sinemasi-2-cilt-takim-baslangicindan-bugune-1914-2018-turker-inanoglu/

Etiketler

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı