FOTOĞRAFSANATTAN

‘Bergman’ ruhundan ‘Mediha Didem Türemen’in ‘MİTLER’ine!

Mediha Didem Türemen’in ikinci solo sergisi “Mitler”, Adahan İstanbul’daki tarihi sarnıçta açıldı.

Mixerarts‘ın düzenlediği ‘Mitler’ başlıklı sergisi ile Sanatçı Mediha Didem Türemen, Ingmar Bergman‘ın Yedinci Mühür (1957) filmi eksenindeki tez çalışması sürecinde oluşan fotoğraf işlerini sanatseverlerin beğenisine sundu. Türemen’in fotoğrafları, filmin ruh halinin yansımaları ve sorguladıklarından yola çıkıyor. Sanatçının değişime zorlanan doğanın oluşturduğu durumları ele alan bu çalışmaları, fotoğrafın tanıklık ettiği zamanın dışında kurulan düşsel zamanı senaryolaştırmaya odaklanıyor.

Time Dergisi‘nin “yaşayan en büyük yönetmen” olarak belirttiği Ingmar Bergman’ın; “Film, belgelediği zamanın dışında bir düştür” sözünden ilhamla “Mitler” sergisi, değişen iklim koşulları ve öngörülemeyen doğa olayları sebebiyle gerçeküstü anlara tanıklık eden insanın, yeni inanç hikayeleriyle beliren efsanelerini anlatıyor.

Stokholm’deki Ingmar Bergman Vakfı’nın öncülüğündeki, yönetmenin 2018 boyunca sürecek 100. yaş kutlamalarına dahil olan “Mitler” sergisinde; İstanbul Film Festivali kapsamında Bergman hakkında bir söyleşi gerçekleşecek.

Mediha Didem Türemen‘in “Mitler” sergisi 23 Nisan 2018 tarihine kadar Adahan İstanbul’da ziyaret edilebilir.

Adahan İstanbul  
Asmalı Mescit Mahallesi, General Yazgan Sk. No:14
Beyoğlu / İstanbul

Mediha Didem Türemen Kimdir?

Mediha Didem Türemen, (d. 10 Haziran 1982, Kuşadası), Türk çağdaş sanatçı, sinema sanat yönetmeni ve yapım tasarımcısı, oyuncu, gravür ve fotoğraf sanatçısı. En iyi sanat yönetmeni dalında 2015 yılında Altın Portakal’a aday gösterilmiştir. Fotoğraf dalında Roma Trienali’nden, gravür dalında birçok bienal ve müzeden davet almış, Lorenzo il Magnificio ödülünü kâğıt üzerinde yapılmış eserler kategorisinde kazanmıştır. Bir ağaçbaskı eseri, Albertina Müzesi daimi koleksiyonunda sergilenmektedir.

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümünde lisans eğitimi almıştır. Lisans eğitimi süresinde Siyasal Bilgiler Fakültesi Tiyatro Topluluğu’na katılmasıyla oyunculuk eğitimi almaya başlamıştır. Bu süreçte Rutkay Aziz, Altan Erkekli, Ferhan Şensoy, Sumru Yavrucuk,Ayla Algan, Bülent Emin Yarar, Müjdat Gezen, Taner Barlas, Ayşe Emel Mesçi, Ahmed Levendoğlu, Ali Taygun gibi isimlerden ve Gönül Ülkü & Gazanfer Özcan Tiyatrosu, Nazım Hikmet Vakfı, Akademi İstanbul, Devlet Tiyatrosu Opera ve Balesi Çalışanları Yardımlaşma Vakfı gibi kurumlarda oyunculuk eğitimi almıştır.

İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneğinde fotoğraf eğitimi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema TV, Temel Sanat ve Tasarım bölümlerinde lisansüstü eğitim almıştır.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı