MuğlaRESİMSANATTAN

Bodrum Sanatçıları Sergisi: “Mavi Özgürlük”

Bodrum Belediyesi Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi çok kıymetli sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapıyor.
Sanata ve sanatçıya verdiği önem ile bilinen Bodrum Belediyesi, Turgutreis’te yer alan Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi Türkiye’nin büyük ustalarının eserlerinin yer aldığı “Mavi Özgürlük” Bodrum Sanatçıları Sergisi düzenlenen kokteyl ile açıldı.
Serginin açılışında Prof. Dr. Kıymet Giray bir konuşma yaptı. “İyi ki buradasınız, iyi ki burada bizimle Mavi Özgürlüğü paylaşıyorsunuz. Çünkü biliyoruz ki Bodrum hem mavi hem özgür.” diyerek konuşmasına başlayan Kıymet Giray şunları kaydetti:
“Bodrum’u yaşamak için seçmemizin nedeni de bu ama nereden geldiğini bilmemiz için biraz gerilere gitmemiz gerekecek. Bazı kentler bazı yazarlarla özdeştir; mesela Dostoyevski St. Petersburg’u, Yakup Kadri Ankara’yı anlatır. Bodrum da Cevat Şakir’indir. Cevat Şakir Bodrum’u küçük  bir yerleşimden bugün bizim yaşamak istediğimiz bir yer haline getirmiştir çünkü Bodrum, tarihin dönemlerinde de çok önemlidir.
Bunlar büyük yazar, büyük düşünürlerdir. Biliyorsunuz Herodot da burada doğmuştur. Bodrum, düşüncenin, bilimin başladığı bir yerdir olarak var olmuştur. Cevat Şakir de 1925-1970 yılları arasında Bodrum’u Bodrum yapan en büyük değerdir. 1973 de İzmir’de hayata veda ettiğinde geriye bıraktığı büyük bir Bodrum kültürü vardır. Hala onunla övünüyoruz. Mimari olarak Bodrum’u çok önemser ve şöyle söyler; “Kenti yapan mimarlar değildir, o kentin ışığıdır, mavi gökyüzüdür ve mavi denizidir.” Bu mavilik bir özgürlüktür. Onun için bodrum mimarisiyle çok özel bir yerdir. Diğer sahil kentlerine benzememesinin nedeni de budur. Eski sokakları, çınarlı meydanları, kahveleri, dükkanlarıyla; tabi ki  Bodrum Kalesi ve Bodrum Müzesi ile sadece Ege’nin değil Türkiye’nin en önemli yeridir. Aynı zamanda Cevat Şakir buranın bitki dokusunu da gerçekleştirmiştir. ‘Zümrüt fıskiyeler’ olarak tanımladığı palmiyeleri getirmiştir buraya, 25 farklı cins tohum ve 18 farklı bitki Bodrum’da yaşıyorsa onun yaptığı uluslararası girişimler sonucundadır.
Cevat Şakir’in sürgün olarak geldiği Bodrum’da yazdığı “Mavi Sürgün”ü okumuşsunuzdur: “Biri bir kapıyı açtı, gecenin bir yarısıydı. Rüzgar ve deniz dalgaları devamlı duvarlara vuruyordu. Nerede olduğumu bilmiyorum. Kapının hemen eşiğinde oturdum ve orada sabahladım. Sabah ilk ışıkları gördüğümde, camdan baktığımda ‘sürgüne değil, cennete geldim’ dedim.” 2 yıl burada zor geçer, onun için, burada sürgündür ama İstanbul’a döndükten sonra hemen Bodrum’a geri dönmek ister. İşte orada başlar Bodrum’un sembolü.
Şimdi baktığımızda orada kimleri görüyoruz; Sabahattin Eyüboğlu vazgeçilemeyecek bir yazar, bir düşünür. Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun 12 tane Bodrum hikayelerini yazdığı defterden görüyoruz. Tabi Azra Erhan ile tanıştım inanılmazdı, büyük bir kazançtı. İlhan Berk buradaydı ve içeride. Bodrum’u Bodrum yapan ressamlar… Fethi Arda buradaydı, Turan Erol buradaydı, bütün yazarlar buradaydı. Şimdi ucu açık bir sergiler serisine başladık. “Bodrumlu Sanatçılar”. Bir araya getirmek kadar, onları yan yana koymak kadar buraya taşımak, nefeslerini ve renklerini hissetmek, Bodrum’u yeniden yaratmak çok zor.Eğer saat geçici bir anın, sonsuzluk içinde durdurulmasıysa; işte Bodrum’u durduran sanatçılar içeride, biraz sonra sizi bekliyorlar. Onları büyük saygı ve sevgiyle anıyoruz.”
Aynı zamanda serginin küratörü de olan Giray, açılışta bulunan sanatçıları, çocuklarını ve torunlarını tek tek sahneye davet etti.
 

Kalabalık katılımın gerçekleştiği Bodrum Sanatçıları Sergisi’nde 25 sanatçının 54 eseri sergileniyor.

Bedri Rahmi Eyüboğlu, Eren Eyüboğlu, Ferruh Başağa, İlhan Berk, Avni Arbaş, Turan Erol, Cemil Eren, Fethi Arda, Devrim Erbil,  Süleyman Saim Tekcan, İbrahim Örs, Hanefi Yeter, Kadir Akorak, Azade Köker, Yavuz Tanyeli, Ender Güzey, Ahmet Oran, Mahir Güven, Nezih Çavuşoğlu, Musa Köksal, Erhun Şengül, Barış Yılmaz, Gülşah Bayraktar, Elif Köse ve Belkıs Başpınar‘ın eserlerinin yer aldığı “Mavi Özgürlük” Bodrum Sanatçıları Sergisi 14 Ağustos 2019 tarihine kadar, her gün 10.00 – 22.00 saatleri arasına ziyaret edilebilir.

Bodrum Belediyesi Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi
Turgutreis Mah. GMK Bulvarı No:77
Bodrum / MUĞLA
Başa dön tuşu