SANATTAN

Bora Akıncıtürk’ün işleri Pilevneli Dolapdere’de sergileniyor.

PİLEVNELİ Dolapdere, Bora Akıncıtürk’ün son dönem işlerinden oluşan yeni sergisine ev sahipliği yapıyor.

Resim, çizim, heykel, enstalasyon ve video gibi farklı türlerde yaptığı merak uyandıran işleriyle tanınan Bora Akıncıtürk, son dönem resimleri, yeni bir heykeli ve geçtiğimiz yılki sergisinin devamı niteliğinde bir enstalasyon ile sanatseverlerin karşısına çıktı. Sanatçının işlerinin temaları kıyamet, internet kültürü ve estetiği, sosyal yapılar, dijital çağda duygular ve ifade gibi konuları kapsıyor.

Not: Fotoğraflar, çadır yerleştirmesinden çıkan dumanlar altında çekilmiştir.

Geçen sene Güney Çin‘in Dafen kasabasında üretilen yeni seri yağlıboya resimler, sanatçının birkaç yıl önce yaptığı photoshop kolajlardan oluşuyor. Dafen klasik resimlerin replikalarının yanısıra, orijinal eserlerin de ‘outsource’ edildiği yani sipariş üzerine özel olarak üretildiği bir sanatçı kasabası olarak biliniyor. Bu tarz üretim anlayışı kitlesel boyutta dağıtım, üretim ve tüketime yönelik karışık anlatıların yaratılmasına imkan tanıyor. Bu nedenden dolayı bilinçli olarak hazır üretilmiş, anonim ve online içeriği taklit ediyor gibi görünen işler Akıncıtürk’ün kendi çektiği fotoğraflardan, internette bulduğu imajlardan ve kendi çizimlerinden oluşuyor.

Geçtiğimiz yıl sanatçının ‘Çok Mutluyum, Çünkü’ adlı sergisinde gösterdiği, millenial bir gencin dağınık yaşam alanını konu alan çadır yerleştirmesi, bu sefer yanmış haliyle yeni bir iş olarak galerinin aynı noktasında sergileniyor.

Akıncıtürk’ün bir çiziminden modellenen üç boyutlu poliamit baskı heykeli Japon çizgi romanı mangaların estetik stilinden esinleniyor. ‘Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi’ adlı işi yerde yatarak umursamazca sigara içen bir erkek figüründen oluşuyor. Sigaranın dumanının ‘societe’ kelimesi olarak cisimleşmesi ‘we live ina society’ ‘meme’sine hafif bir gönderme yapıyor. Heykel, sigara içen çocuğun aslında çadırda yaşayan çocuk olabileceğini, belki de yangının sorumlusu olduğunu, olmasa bile en azından umursamaz bir kazazede olduğunu ima ediyor.

Galerinin tüm katlarına yayılan duman ile çadır enstelasyonunun ve temasının sergi atmosferine hakim olduğu bir açılışla gerçekleşen bu sergiyi, 6 Temmuz 2019 tarihine kadar Pilevneli Dolapdere‘de ziyaret edebilirsiniz.

PİLEVNELİ Dolapdere
Yenişehir Mahallesi Irmak Cad. No. 25
Beyoğlu / İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Başa dön tuşu