KİTAP

Can Göknil’den Eşsiz Bir Koleksiyon Kitabı

Uluslararası sanatçı Can Göknil, Burçlar Kuşağı’nda, Doğu mitolojisinden beslenerek, kültürümüzü derinden etkileyen burçların kökenine eğiliyor ve çağlar boyu yıldızlara emanet ettiğimiz kaderlerimizin öyküsünü ele alıyor.

Dünden bugüne varlığını koruyan zodyak inancını efsane ve söylencelerle bezeli görsel bir kitap hâline dönüştüren Göknil, yıllardır mitoloji bilimi üzerine sürdürdüğü araştırmalarını özgün bir yorumla birleştiriyor, yaratılış ve burçlara dair on iki mit anlatıyor.

Hangi burç Dünya’ya özlem duyduğu için Burçlar Kuşağı’ndan ayrılmak istemiş? Neden Boğa burcunun fırtına tanrısı olabileceğine inanılmış? Süt gölünün her bir damlası hangi kudretli burca şifa olmuş? Güneş ve Ay’ı korumak ve onların tutsaklığını önlemek kimin göreviymiş? Yeraltı dünyasının kötücül ve kıskanç ruhları ortalığı nasıl karıştırmış?

Can Göknil geceleri ışıldayan yıldızlara çok daha farklı bir gözle bakmamızı sağladığı bu kitabında, her yaştan okuru dünyamızın düş gördüğü evvel zamanlara götürüyor; gökyüzünün yedi kat, on yedi kat, hatta otuz üç kat olduğu dönemlerde atalarımızın inanç sisteminde önemli yeri bulunan Burçlar Kuşağı’nın kalbinde sakladığı gizleri birer birer açığa çıkarıyor.

Ciltli baskısı ve etkileyici resimleriyle sanatseverler için anlamlı bir hediye alternatifi olarak da değerlendirilebilecek Burçlar Kuşağı, içimizdeki gökyüzüne ışık tutan nadide bir koleksiyon kitabı.

 ‘Burçlar Kuşağı’
Can Göknil

Tür: Resimli Kitap
Fiyatı: 49,00 TL
Baskı Detayları: 52 sayfa, 1. hamur kâğıt, renkli baskı, sert kapak, 21×21 cm

Can Göknil Kimdir?

İstanbul, Arnavutköy Amerikan Kız Koleji’ni bitirdikten sonra A.B.D.’ye gitti. 1968’de Knox College’tan mezun oldu. 1969’da The City College of The City University of New York’ta Resim Ana Sanat Dalı’nda yüksek lisansını tamamladı. Sanatçının Londra’da Victoria Albert Müzesi’nde, San Marino’da Museo d’Arte Moderna’da, Tokyo’da Chihiro Müzesi’nde, New York’ta Schenectady Müzesi ile Bulgaristan’da Gabrovo Mizah Müzesi’nde ve ayrıca Türkiye’de çeşitli koleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır. Çocuklar için yazıp resimlediği kitaplarla birçok ödül kazanan sanatçının altı resimli kitabı İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Macarca, Almanca, Hollandaca, Arapça ve Türkçe olarak yayımlandı ve pek çok uluslararası etkinlikte yer aldı. Can Göknil, ailesiyle İstanbul’da yaşamakta ve çalışmalarını atölyesinde sürdürmektedir.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı