KİTAP

David Lodge: ‘Yazarlar zirveye 40’larında ulaşır’

“Yazarlar zirveye 40’larında ulaşır, yaşlandıkça da verimlilikleri azalır.”

İngiliz yazar David Lodge, yazarların 40’lı yaşlarında zirveye ulaştığını ve yaşlandıkça da verimliklerinin düştüğünü iddia etti.

 

Üniversitedeki akademik yaşamı mizahi yolla ele alan Kampüs Üçlemesi ile bilinen 80 yaşındaki İngiliz yazar Lodge, artık yeni bir roman yazmayabileceğini, çünkü sağlam bir hikaye konusu düşünmeyi zor bulduğunu söyledi.

 

BBC Radyo 4’e konuşan Lodge, “Benim gibi erken başlayan yazarların zirveye 40’lı 50’li yaşlarında ulaştıklarını düşünüyorum.” dedi.

 

İngiliz yazar şöyle devam etti: “Bundan sonra artık bir mücadeleye dönüşüyor. Kitapları yazmak daha uzun süre alıyor. Kitap yazarken daha fazla zaman harcıyorsun ve kendini daha fazla gözden geçirirken buluyorsun. Bunun kısmi sebebi artık beyniniz çok hızlı üretim yapamıyor. Artık benim gibi yaşlandığınızda ise bir mücadeleye dönüşüyor. Her bir sayfası artık daha uzun süre alıyor.”

 

David Lodge ayrıca, “Benim bir daha roman yazamayacağımı üzüntüyle ifade edebilirim. Bir kaç fikir aklıma gelse de hiç biri şekillenmiyor.” ifadelerini kullandı.

 

Birmingham Üniversitesi’nde İngiliz edebiyatı profesörlüğü yapmış olan Lodge, gerçek olaylar üzerine roman yazmayı planladığını, çünkü bunun “kurmaca bir hikaye oluşturmaktan daha kolay olduğunu” söyledi.

 

Ancak yine de yeni bir kurmaca roman yazma ihtimali bulunduğunu kaydeden İngiliz yazar, “Bir kaç fikrim var. Ancak bu konuda emin olamıyorum.” diye konuştu.

 

Lodge’nin en son kurmaca romanı 2008 yılında basılmış ve olumlu tepkiler almıştı.

 

Bu arada başka bir İngiliz yazar Antonia Fraser (82), yıllar geçtikçe daha verimli hale geldiğini hissettiğini ifade etti. Fraser, “Gençken daha başka bir yönüyle verimli oluyorsunuz. Ancak yaşlandıkça daha ekonomik oldum. Ne olduğumu ve ne yapabileceğini daha fazla biliyorum.” dedi.

 

Fraser ayrıca aynı programda yaptığı açıklamada, vefat eden eşi ve oyun yazarı Harold Pinter’in de hayatının sonlarına doğru çok güzel eserler verdiğini anlattı.

 

(www.zirvehaberajansi.com)

 

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı