SANATTAN

Fatih Akın’ın Filmi 30 Eylül’de Önce Türkiye’de!

Fatih Akın’ın merakla beklenen yeni filmi Elveda Berlin ‘in (Goodbye Berlin) Türkçe afiş ve fragmanı yayınlandı. Wolfgang Herrndorf’un 30 dile çevrilmiş çok satan romanından uyarlanan film 30 Eylül‘de Türkiye’de vizyona giriyor.

Fatih Akın‘ın çağdaş bir Huckleberry Finn hikayesi olarak nitelenen yeni filmi, zengin ve kopuk bir ailede büyüyen 14 yaşındaki Maik ile sınıfa yeni gelen göçmen Tschick‘in sıra dışı dostluğunu anlatıyor. Annesi rehabilitasyon merkezine yatırılmış ve babası da iş gezisinde olan Maik yaz tatilini tek başına geçirecektir. Ancak Tschick kapısında çalıntı bir arabayla belirince plansız programsız bir yolculuğa çıkarlar. Maik için hem kendini hem de hayatı keşfedeceği bir macera olacaktır bu.

Fatih Akın filmin çekimlerini bir kaç haftada tamamladıklarını belirtirken, “Çekimler çok yorucuydu. Sanırım en son ‘Duvara Karşı’ filminde bu kadar yoğun çalışmıştım. Neyin doğru neyin yanlış olduğu konusunda düşünmeye fazla vakit bulamadık. Çekimlere ara vermeden devam ettik.” dedi.

Filmin çekimleri için ilk olarak Hitler’in 21. yüzyıla geri dönmesini anlatan ‘Look Who Is Back’ filminin yönetmeni David Wnendt ile anlaşılmış ancak set tarihinin yedi hafta öncesinde Wnendt işi Fatih Akın’a devretmişti.

Filmin baş rollerinde 14 yaşındaki ünlü çocuk aktör Tristan Göbel ve 15 yaşındaki Anand Batbileg yer alıyor. Batbileg ilk oyunculuk denemesinde yaşadıklarını şu sözlerle aktardı:

“Fatih Akın’la çalışmak gerçekten eğlenceliydi. Hiç böyle bir yönetmenle çalışabileceğimi tahmin etmezdim. Evet tanıdığım ilk yönetmen ama çok pozitif ve genç ruhlu biri. O bir yönetmenden ziyade arkadaş gibi davranıyor.”

Wolfgang Herrndorf’ın ‘Tschick / Elveda Berlin’ adlı 2 milyon kopya satan aynı isimli romanından uyarlandı. Alman basını da Fatih Akın’ın beyaz perdeye uyarladığı senaryoya tam not verdi.

‘Tschick / Elveda Berlin’ 30 Eylül’de dünyada birçok ülkeden önce Türk izleyiciyle buluşacak.

İşte Türkçe Afiş:

elveda-berlin

Selfiewebbie reklam

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı