KÖŞE YAZILARIYeşer Yelmez

Seyyit Bozdoğan Sergisi Üzerine – Yeşer Yelmez yazdı…

Ressam Seyyit Bozdoğan’ın kişisel resim sergisi 18 Nisan’da Fular’t Sanat Evi bünyesinde açılarak izleyicisi ile buluştu. Sergi açılışı, İstanbul sanat hayatına iz bırakan önemlim isimlerin katılımı ile gerçekleşti.

Seyyit Bozdoğan, ağırlıklı olarak 2018 yılında ve pandemi döneminde ürettiği eserlerinden bir seçki sunuyor. Sanatçının üretimlerinde, soyut ve figüratif etkilerin, doğa ve insan formlarının iç içe geçtiğini gözlemlemekteyiz. Ağırlıklı olarak kullanılan sıcak renklerin, tuvalde hareketli bir etki ve doku yaratmasıyla işlerindeki farklılığı ve ustalığı ortaya koyuyor.

Seyyit Bozdoğan Sergisi

Bozdoğan ile yaptığımız söyleşide sanatçı; “Figür sanatından geliyorum, yer yer soyutlama yaparak resimde oluşan bir şekli ya da formu figüratif bir hale getiriyorum. Ayrıca resim içinde gizli figürler kullanmayı çok seviyorum. Resimlerindeki tavrımda, sürrealist bir taraf da vardır fakat üretimlerimde en çok kompozisyona önem veriyorum ve en çok da kırmız rengi kullanmayı seviyorum. Bazen serbest figürler yapıyorum, sonra bütüne baktığımda soyutlama katarak güzel bir kompozisyon oluşturuyorum.” şeklinde resimlerinin olgunlaşma ve üretim aşamasını anlattı.

Seyyit Bozdoğan Sergisi

Seyyit Bozdoğan; 1941 yılında Kozan’da dünyaya geldi. 1962 – 67 yılları arasında Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde Tiyatro Dekoru – Kostüm ve Resim eğitimi gördü. İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde, dekoratörlük yaptı. 1969 – 74 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığı burslusu olarak, Berlin Güzel Sanatlar Akademisi’nde resim eğitimi alarak, Prof. Hann Trier Atölyesi’nden “Meisterschüler” ünvanı ile mezun oldu. Londra, Paris, Amsterdam ve İtalya’ya da çok sayıda çalışmalar yaptı.

Seyyit Bozdoğan’ın kişisel resim sergisi 9 Mayıs 2023 akşamına kadar Fular’t Sanat Evi’nde ziyaret edilebilir.

Yeşer Yelmez
Sanat Yönetmeni

Seyyit Bozdoğan Sergisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu