RESİMSANATTAN

Fazilet Kendirci’den Doğa – İnsan Çatışmasına Dikkat Çeken Sergi

Sanatçı – Ressam Fazilet Kendirci’nin 6 yıllık çalışmasının ürünü olan doğa ve insan arasındaki hakimiyet savaşına dikkat çektiği “6gen Bellek” başlıklı sergisi Piramid Sanat’ta açıldı.

Sanatçı Fazilet Kendirci‘nin Piramid Sanat‘ta açılan “6gen Bellek” sergisi, bireyin gerçeklik algısı üzerinde medyanın etkisini, toplumsal belleğin yakın tarihle kurduğu ilişkiyi ve en temelde insanın dünya ve evrendeki yerini izleyicisiyle birlikte sorguluyor. 365 altıgen tualin birleşmesiyle meydana gelen eserin ön yüzü, sanatçının anlatımıyla “insanın bir damla sudan meydana gelmesi, gelişimi, başarılarının en doruk noktasına ulaşması ve zaman içinde tekrar gücünü yitirmesiyle birlikte tekrar bir damla ile bitişini” temsil ederken arka yüzünde ise 2007-2012 yılları arasında basında yer alan haberler yer alıyor.

Fazilet Kendirci Eser

F Sanat Galerisi Resim Sergisi – Burcu Erkal Salman ‘#Hashtag’

Hücreye ve Doğanın Bağına İşaret Ediyor

Dünyanın pek çok ülkesinden siyaset, sosyoloji, teknoloji, ekonomi ve ekoloji konularında yayınlanmış haberler içeren arka yüz, birbiriyle bağlantısız görünen ancak “göbek bağı” olan bu konuları yan yana getiriyor. Yaratım sürecinde özellikle boş bırakılan yapıtın kalbindeki altıgen tualler, sergi süresince güncel haberlerle beslenerek, izleyicisiyle interaktif bir şekilde gelişiyor.

Kullanılan tuallerin 24 cm kenarları bir güne, 365 adet olması bir yıla, altıgen olması ise hücreye ve doğanın en kuvvetli bağına referans veriyor. Bu referanslarıyla “6gen Bellek”, izleyicisini bellek, akıl, tarih, kayıt, zaman, iktidar ve insana dair çapraz okumalar yapmaya teşvik ediyor.

Fazilet Kendirci

Sanatçı Fazilet Kendirci, sergisinin erdemli insan olabilme haline gayret edebilme amacı ile 6 yıllık bir çalışmanın sonucu olarak ortaya çıktığını, 2012’de tamamlamasına rağmen insanın doğaya yabancılaşmaya devam ettiği pandemi sürecinde gerçekleşmesinin kendisi için özel bir anlamı olduğunu söyledi. İnsanın doğa ile giriştiği hakimiyet savaşının yersizliğine dikkat çeken Kendirci, insanın evren ve doğa ile bir olma bilincine ahlak ve erdem ile ulaşması gerektiğine inandığını belirterek bu sergisinin hem sanat tarihine hem de insanlığın uyanışına katkı koymak olduğunun altını çizdi.

Fazilet Kendirci 6gen Bellek

Doğanın sadece kendisine hizmet için var olduğu yanılgısından insanı döndürmeyi amaçlayan bu yanlışı kendi tarihinden örneklerle tuallere aktaran Fazilet Kendirci‘nin “6gen Bellek” başlıklı sergisini 26 Şubat 2021 tarihine kadar ziyaret edebilirsiniz.

Piramid Sanat
Feridiye Cad. No:25 Taksim/İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu