KİTAP

‘Huzur’un Seyri Değişebilir!

Kayıp mektuplar 68 yıl sonra ortaya çıktı.
Türk edebiyat dünyasının en önemli eserlerinden biri olan Ahmet Hamdi Tanpınar imzalı ‘Huzur’ romanının finalinde intihar eden Suat’ın kayıp mektupları 68 yıl sonra ortaya çıktı. Mektupların ortaya çıkması edebiyat dünyasında heyecan yarattı. Romanın seyri değişebilir.

Edebiyat profesörü İbrahim Şahin‘in, İstanbul Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü’nde ortaya çıkardığı ‘Kayıp Mektuplar’ romanının seyrini değiştirebilir. Çünkü notlarda romanda bahsedilen, Tanpınar’ın da yayımlayacağını söylediği ama geçen zaman içinde yayımlanmayan Suat’ın mektupları var.

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın ölümsüz eseri ‘Huzur’da yer alan Suat karakterinin ortaya çıkan mektubu, Tanpınar’ın edebiyatına ilişkin önemli ayrıntılar içeriyor. Romanda bahsedilen ama yer almayan, yıllarca köşe bucak aranan ancak bulunamayan, kimine göre ise hiç yazılmamış kabul edilen sayfalar romandaki karakterlerin akıbeti ve Tanpınar’ın edebiyatına ilişkin önemli ipuçları veriyor.

Huzur’un kahramanlarından Mümtaz, roman boyunca kendisini ‘Huzur’a kavuşturacak bir iç nizamı aramaktadır. Eserde hastalık, ölüm, tabiat, kozmik unsurlar, medeniyet, sosyal meseleler, çeşitli ruh halleri ve estetik fikirler iç içe verilir. Ancak bütün bunların üzerinde romana hakim olan Mümtaz’la Nuran’ın aşklarıdır. İstanbul, bu aşkın yaşandığı çevre olmaktan çıkarak, adeta bir roman kahramanı gibi ele alınır.

Mektuplarda bahsedilenlere göre Suat aslında Nuran‘a aşık değil. Mektup eğer yayımlanmış olsaydı 130 sayfayı bulacaktı…

 

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın ölümsüz eseri ‘Huzur’a kitapdevrimi.com’dan ulaşabilirsiniz:
http://kitapdevrimi.com/urun/huzur-ahmet-hamdi-tanpinar/

 

 

 

 

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı