RESİMSANATTAN

Japonya’da Üç Türk Sanatçı!

Japonya’da düzenlenen ART X TOYAMA ve MOMENT sergilerine 3 Türk Sanatçısı katılıyor.

Üç Türk sanatçının ‘Moment’ konseptli sergisi Japonya’nın Toyama şehrinde açıldı. KITANIPPON SHIMBUN HO Gallery’de açılan sergiye Ahmet Özel, Bahri Genç, Müfit İşler toplam 44 farklı teknik ve boyuttaki işleriyle katıldı.

Aynı sanatçılar büyük boyutlu işlerini aynı dönemde Uozu şehrindeki Niikawa Bunka Hall Kültür Merkezi’nde açılacak olan Uluslararası ART X TOYAMA Sergisi‘nde de sergileyecekler.

Sergiler, 27 Nisan- 6 Mayıs 2018 tarihleri arasında gerçekleşiyor.

Sergini küratörü ve sanatçı Ahmet Özel, ‘Moment’ başlıklı sergiyi şu sözlerle anlattı:
‘Her şey o ’an’ da oluşur. An bir zaman kavramı değildir. ‘An’,  bir farkına varmak halidir; olmaktır, farketmektir, yaşamın nefesini duyurduğu sestir. İçinde koca bir evreni ve tüm oluşumun safhalarını, biçimlerini taşır. Göreceli zaman da onun içinde saklıdır.
Sanatçının yaratım süreçleri de, evrenin ve doğa ile kurduğu ilişkide yaşananları tekrarlar. Yani, sanatçının yaratımı bir ‘mimesis’ tir.
Sanatçının yaratımı, büyük yaratım kadar kutsaldır ve onun izlerini taşır.
Japonya’da üç Türk sanatçının eserlerinden oluşam ‘Moment/An’ sergisi, bu derin kavram etrafındaki yaratıma ve onun kutsallığına atıf yapıyor. Sergi, aynı zamanda derin kültürel geçmişe sahip Japonya’da sanatın tüm alanlarında üretilen eserlere ve onu üretenlere duyulan saygı ve duyarlılığa bir selam vermek anlamını da içeriyor.’

Başa dön tuşu